Fyra medaljer till deltagare från Örebro län under fredagen

Av på 4 februari, 2017

Tävlingarna i bowling, cykeltrial, issegling och x-trial startade.

Dessutom var det final i rullstolsinnebandy, parallellslalom i Bollnäs och de första guldmedaljerna delades ut i draghundsport.

.

.

.

.

.

.

.

Guld: 

Ida Dannewitz

Parallellslalom

D

Uppsala SLK

Uppsala

Gustav Lundbäck

Parallellslalom

H

Luleå AK

Luleå

 

 

 

Lars Fromell

Issegling

Draksegel

Örebro Kanotförening

Örebro

Leif Persson

Issegling

Kitewing

Grisslehamn motor och segelsällskap

Norrtälje

Tobias Bodin

issegling

Vintervindsurf

Blackens isjaktsseglare

Eskilstuna

 

 

 

Cajsa Grape

Draghund

CW A

Falu DHK

Falun

Malin Granqvist

Draghund

Sp4MS

SPHK Nedre Norra

Strömsund

John Eriksson

Draghund

CM A

Sundsvalls BK

Sundsvall

Jörgen Peterson

Draghund

CM B

Sollefteå DHK

Sollefteå

 

Nacka HI

Rullstolsinnebandy

Nacka Hi

Nacka

Silver: 

Anna Svenn Larsson

Parallellslalom

D

Rättviks SLK

Rättvik

Christopher Wisén

Parallellslalom

H

Mälaröarnas Alpina SK

Ekerö

 

 

Alexander Sahlin

Issegling

Draksegel

Stockholms skridskoseglarklubb

Nacka

Carl James

Issegling

Kitewing

Örebro Kanotförening

Örebro

Stefan Söderlund

Issegling

Vintervindsurf

Jolle Kappseglarna Västerås

Västerås

 

Jessica Häggqvist

Draghund

CW A

Härnösands DHK

Härnösand

Pär Jansson

Draghund

Sp4MS

Södra Dalarnas DHK

Säter

Timo Silvola

Draghund

CM A

Hällefors BK

Hällefors

Lars Nilsson

Draghund

CM B

Umeå DHK

Umeå

 

Eskilstuna Parasport

Rullstolsinnebandy

Eskilstuna Parasport

Eskilstuna

Brons: 

Emelie Vikström

Parallellslalom

D

IFK Sävsjö

Sävsjö

Kristoffer Jakobsen

Parallellslalom

H

Storklintens AK Skalp

Boden

 

Tord Kvartsén

Issegling

Draksegel

Blackens isjaktsseglare

Eskilstuna

Johan Fromell

Issegling

Kitewing

Örebro kanotförening

Örebro

Magnus Trostén

Issegling

Vintervindsurf

 

 

 

Sanna Näslund

Draghund

CW A

Härnösands DHK

Härnösands DHK

Frida Oderstål

Draghund

Sp4MS

Gafsele SHK

Åsele

Jonas Danvid

Draghund

CM A

Sundsvalls BK

Sundsvall

Hans Pettersson

Draghund

CM B

Hällefors BK

Hällefors

Sport | SM-veckan
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in