- Inget adventsfika på slottet i år
- Använd EasyPark för att betala parkeringsavgiften
- Underlätta för snöröjningen parkera på rätt sida vägen
- Arbetet i Bergaskogen har påbörjats
- Viadukten Hitorp i Nora periodvis avstängd
- Därför klarar sig vissa från kriminalitet trots en svår uppväxt
- Elever i årskurs 8 lär sig om samtycke med drama som metod
- Förbättrade förutsättningar för småföretagare
- Blomsterängen nominerad till Vårdbyggnadspriset 2025
- Licensjakt efter 18 vargar i Örebro län
Fyra nya naturreservat i Örebro län
Forsande vatten, Hammarskogsån.Bild: Länsstyrelsen Örebro län
Fyra nya naturreservat i Örebro län, skydd för värdefulla skogs- och vattenmiljöer. Länsstyrelsen i Örebro län bildar fyra nya naturreservat; skogsreservaten Hanstorpaberget och Lilla Strömtorpsskogen samt vattenreservaten Hammarskogsån och Vinterbron.
— Dessa fyra nya naturreservat är ett viktigt steg för att skydda Örebro läns naturvärden och biologiska mångfald. Genom att bevara både skogs- och vattenmiljöer kan vi skapa långsiktiga förutsättningar för hotade arter att överleva och finnas kvar för framtida generationer, säger Lena Rådström Baastad, landshövding.
Värdefulla skogsområden får skydd
Naturreservatet Hanstorpaberget, vid Klockhammar nordväst om Örebro, är ett variationsrikt område. På höjderna växer mager tallskog och i sluttningarna finns en grandominerad skog. Vid Klockarebäcken hittar besökaren en ravin med lövskog.
Området är hem för en rik mossflora och flera rödlistade arter, förekomsten av kalk och grönsten gör att många marklevande svamparter trivs. Det finns gott om spår av kulturlämningar i form av en fornborg och flera gruvlämningar.
Naturreservatet Lilla Strömtorpsskogen i Degerfors kommun, består av ett värdefullt skogsområde med främst äldre barrskog men också äldre lövträd.
Bevarande av hotade vattenmiljöer
Naturreservaten Hammarskogsån i Lindesbergs kommun och Vinterbron i Lekebergs kommun består av värdefulla vattenmiljöer omgivna av naturskogar. I områdena lever den starkt hotade flodpärlmusslan som behöver naturliga vattendrag för att fortleva. Flera hotade fiskarter finns också i vattendragen.
Genom att skydda dessa områden kan naturvärden som finns kvar bevaras. Restaurering av vattenmiljöer kan påbörjas för att förbättra livsmiljöerna för hotade arter.
Fakta om de nya naturreservaten
- Hanstorpaberget, Örebro kommun, 41 hektar
- Lilla Strömtorpsskogen, Degerfors kommun, 36 hektar
- Hammarskogsån, Lindesbergs kommun, 17,5 hektar
- Vinterbron, Lekebergs kommun, 3,5 hektar
Länsstyrelsens arbete för att bevara naturen
Naturreservat är det vanligaste sättet att skydda natur. Ett naturreservat kan bildas på statlig, privat eller kommunal mark genom beslut av länsstyrelsen eller kommunen.
Totalt finns det nu 307 naturreservat i Örebro län, både statliga och kommunala.
Utöver naturreservaten finns det ett naturvårdsområde Malingsbo-Kloten och de två nationalparkerna Tiveden och Garphyttan i Örebro län.
Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen Örebro län
Latest News
-
Fler ska komma tillbaka i arbete
Ingen ska fastna i sjukskrivning längre än nödvändigt. Nu lägger...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Var tredje svensk tänker handla under Black Week
Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Brand norr om Odensbacken
Polisen var på plats vid en brand norr om Odensbacken,...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Förändringar i livet oroar
En separation, arvsfördelning eller vårdnadstvist innebär stora livsförändringar. En Sifo-undersökning...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Svensk elitfotboll slår publikrekord igen
Årets sista matcher i Allsvenskan och Superettan är spelade, återigen...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Hälften är stressade på jobbet varje dag
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig...
- Posted november 12, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login