Gör skillnad för barn och unga bli Senior i skolan

By on 14 januari, 2026
Bild: Karlskoga kommun

Karlskoga kommun söker seniorer som vill bidra med sin tid och erfarenhet. Genom satsningen ”Seniorer i skolan” blir senioren en extra trygg vuxen i skolan – och får själv en meningsfull vardag. Seniorer i skolan startar våren 2026, med introduktionskurs i februari.

Barn och unga behöver fler trygga vuxna i sin vardag, därför inleder Karlskoga kommun satsningen Seniorer i skolan våren 2026. Syftet är att öka vuxennärvaron i skolan, skapa trygga möten mellan generationer och ge seniorer en meningsfull vardag.

Seniorer i skolan är ideella resurser som stöttar barn och pedagoger. De leder aldrig lektioner, men finns där som en hjälpande hand vid till exempel lektioner, raster eller måltider.

— Vi måste hjälpas åt att öka vuxennärvaron och känslan av trygghet för alla elever. Generationsmötet är viktigt – många barn har inte en så nära kontakt med mor- och farföräldrar som förr. Seniorerna ersätter såklart inte den relationen, men ger ett värdefullt mervärde till skolan, säger Anna Berndt, verksamhetschef för skolförvaltningen.

Det viktigaste i uppdraget för Seniorer i skolan är att vara närvarande, lyssna och visa intresse för barnen. Senioren väljer själv hur ofta och hur mycket den vill engagera sig.

Bli Senior i skolan

För att bli Senior i skolan behöver man:

  • Vara ålderspensionär eller ha lämnat arbetslivet bakom sig.
  • Trivas i mötet med människor och vilja bidra till barn och ungas utveckling.
  • Kunna uppvisa ett utdrag ur belastningsregistret.

Introduktionskurs våren 2026

Intresserade seniorer kan anmäla sitt intresse för att delta i en introduktionskurs som hålls av kommunen tillsammans med Seniorledningen. Därefter får senioren lämna in en intresseanmälan för att bli Senior i skolan och ett utdrag från belastningsregistret, samt skriva under ett sekretessavtal.

Kursen startar den 2 februari 2026 och platserna är begränsade.

Ansökan och mer information

Är man senior och tycker att Seniorer i skolan låter intressant? Då kan man läsa mer om uppdraget och anmäl sig till introduktionskursen på: www.karlskoga.se/senioreriskolan.

Karlskoga
Örebronyheter

Källa: Karlskoga kommun

You must be logged in to post a comment Login