- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
- Anneli Mylly har ordet
- Nu formas framtiden i Askersund
- Gymnasieskola inför AI-teknik för bättre hästvälfärd
- Sång, musik och majbrasa – fira Valborg vid Örebro slott
- SM i Mathantverk till Örebroregionen 2028
- Region Örebro län påbörjar upphandling
Grön boom i svenska hem – växter viktigare än någonsin för lugn och harmoni
Bild: Plantagen
Intresset för inomhusväxter fortsätter att växa i Sverige. I dag ser nästan åtta av tio svenskar växter som en viktig inredningsdetalj – och allt fler lyfter deras betydelse för att skapa lugn och harmoni i hemmet. Det visar Plantagens nya rapport Växttrender 2026.
Sedan 2023 har andelen svenskar som tycker att växter bidrar till en lugn och harmonisk atmosfär ökat med hela 18 procentenheter. I dag uppger 84 procent att växter skapar harmoni i hemmet.
— Förr pratade vi om statement pieces. I dag är det snarare “wellbeing pieces”. Växterna har blivit hemmets viktigaste verktyg för att skapa balans, säger Anne-Karin Rykke, kategorichef inomhusväxter på Plantagen.
Kvinnor driver intresset
Intresset för att inreda med växter har ökat över tid, särskilt bland kvinnor. Hela 83 procent av kvinnorna anser att växter är en viktig inredningsdetalj, jämfört med 74 procent av männen. Skillnaden syns även i hur växterna används. Kvinnor uppger i högre grad att de aktivt inreder med växter för att förstärka hemmets uttryck och atmosfär.
Det gröna dilemmat: Växter skapar harmoni men också press
Harmoni är särskilt viktigt för äldre svenskar. Bland personer över 50 år upplever 89 procent att växter bidrar till en harmonisk atmosfär, jämfört med 71 procent i åldersgruppen 18–29 år.
Samtidigt visar rapporten en tydlig paradox: medan två av tre svenskar tycker att det är avkopplande att sköta inomhusväxter, upplever många stress kopplad till risken att misslyckas.
Nästan fyra av tio i åldrarna 18–29 år och 30–39 år uppger att de blir stressade av tanken på att växter eller odling inte ska lyckas.
— Vi ser att intresset är stort även bland yngre, men osäkerheten kan skapa prestationskrav. Med rätt vägledning, lättskötta växtval och enkla skötselråd kan fler lyckas – och då blir växterna just den källa till lugn som så många söker, fortsätter Anne Karin Rykke.
En enkel väg till mer lugn i vardagen
För 58 procent är växter ett enkelt sätt att skapa förändring i hemmet med små medel.
— I en tid där många upplever stress och högt tempo blir hemmet en allt viktigare plats för återhämtning. Växter är ett tillgängligt och naturligt sätt att förstärka känslan av lugn och balans. Små inslag som gör stor skillnad för helheten, avslutar Anne Karin Rykke.
Nöje | Örebro
Örebronyheter
Källa: Plantagen
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
Under måndagen var det dags för den första av finalmatcherna...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
Örebroförfattaren Anna Camén släpper barnbok om det svåra ämnet suicid....
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
Fyra år har gått sedan upploppet i Sveaparken i Örebro,...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Under de senaste fyra åren har försvarsindustrin i Karlskoga vuxit...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Anneli Mylly har ordet
I månadens brev från kommunstyrelsens ordförande berättar Anneli Mylly om...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Nu formas framtiden i Askersund
Nu tas ett efterlängtat kliv mot en gemensam målbild för...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
En man i 35-årsåldern blir misstänkt för rattfylleri, det efter...
- Posted april 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login