- Apollo fortsätter succén från Örebro under 2026
- Ny socialtjänstlag träder i kraft den 1 juli 2025
- Sommarmusiken i Askerund startar med prisutdelning och dragspel
- TS Lantbruk & Fastighetsservice AB blir Powered by Kramp
- Besök 50-tals lägenheter i Hällefors under sommar
- Sexuell korruption hotar demokratin
- Tungt race för Marcus Ericsson
- Ännu en förlust för Örebro SK
- Petteri skrapade Triss i tv vann 250 000 kronor till sambon
- Örebro kommun fortsätter sitt trygghetsskapande arbete
Här skapar studenterna en egen odlingsträdgård

Foto: Jesper Mattsson
Just nu växer en odlingsträdgård fram på Örebro universitet, nakom projektet står studenter vid Miljövetenskapligt program, Hållbara livsmedelssystem.
Fruktträd, buskar, kål, majs och lök är några av de ätbara produkter som ska frodas i den nya odlingsträdgården, som vuxit fram under vårterminen där det förut varit gräsmatta bakom Universitetsbiblioteket på Örebro universitets huvudcampus.
– Här får studenterna prova på och konkretisera de teorier vi pratar om i utbildningen, som handlar om hållbar matproduktion och hållbara livsmedelssystem. Vi får utveckla och testa olika metoder på ett handgripligt sätt, berättar Ulf Hanell, universitetsadjunkt vid Örebro universitet.

Studenterna har ägnat många timmar åt att gräva upp marken och installera ett bevattningssystem.
Roligt och slitsamt i värmen
En av studenterna som svettats i värmen är Oscar Kjell. Han har varit med i gruppen som bland annat har förkultiverat kål i ett växthus i Bilbergska. Nu är den planterad i trädgårdslandet.
– Det här är så kul, men trädgården innebär också mycket arbete. Det var väldigt varmt när vi grävde ned bevattningssystemet. Det kändes i ryggen efteråt, berättar han.
Kurskamraten Linea Braf har varit med i gruppen som förkultiverade grönsaker som pumpa, majs, purjolök och kardon, en släkting till kronärtskocka. De har också ansvarat också för att sätta lök och så rödbetor och mangold från frö.
– Det har varit så roligt att få jobba med odlingsträdgården. Vi har haft mycket teori under en period, så det kom lägligt och har varit skönt att få göra något fysiskt.
Vad tycker ni att arbetet med odlingsträdgården ger?
– Det är en sak att läsa i en bok och något helt att annat att själv förkultivera, luckra jorden och installera droppbevattning. Det ger mycket att få göra det praktiska. Sedan är det ju trevligt med en trädgård i stället för gräsmatta också, säger Oscar Kjell.
– Vi lär oss om hur man kan odla mer hållbart, till exempel vilken växtföljd man ska ha för att slippa använda bekämpningsmedel. När alla buskar och träd är på plats blir det som agroforestry, en skogsträdgård, det ska bli så roligt att se hur det gynnar hela området, säger Linea Braf.

Oscar Kjell och Linea Braf studerar hållbara livsmedelssystem.
Vill bidra till hållbar framtid
Både Oscar Kjell och Linea Braf vill jobba med något där de får bidra till en mer hållbar framtid. Då är kunskap om agroekologi, mångfald och hållbart odlande värdefull.
– Sverige behöver dessutom ha en starkare inhemsk livsmedelsproduktion och öka graden av självförsörjande, inte minst av säkerhetsskäl, säger Oscar Kjell.
I sommar turas några av studenterna om att ansvara för odlingsträdgården, om det blir skörd redan till hösten är förhoppningen att Örebro studentkårs restaurang ska kunna använda den i matlagningen. Men det finns också ett mer långsiktigt perspektiv, med trädplanteringar och buskar kommer trädgården att nå sin fulla potential först många år fram i tiden.
– Vi hoppas kunna komma tillbaka om tio år och se hur trädgården frodas, säger Linea Braf.

I varenda tesked jord finns flera miljarder organismer. Innan studenterna har börjat plantera har de fått lära sig mer om odlingsjorden och analysera den. Här visar Ulf Hanell upp en av de viktiga underjordsarbetarna, daggmasken, för sina studenter.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Text: Anna Lorentzon
Foto: Jesper Mattsson
Related Posts
Latest News
-
Apollo fortsätter succén från Örebro under 2026
Apollo fortsätter succén från Örebro under 2026, samtidigt meddelar researrangören...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
Ny socialtjänstlag träder i kraft den 1 juli 2025
Den 1 juli 2025 träder en ny socialtjänstlag i kraft...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
Sommarmusiken i Askerund startar med prisutdelning och dragspel
Sommaren är här och nu börjar den traditionsenliga Sommarmusiken i...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
TS Lantbruk & Fastighetsservice AB blir Powered by Kramp
TS Lantbruk & Fastighetsservice AB blir Powered by Kramp, för...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
Besök 50-tals lägenheter i Hällefors under sommar
I sommar är 50-tals lägenheterna i Hällefors öppna på tisdagar...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
Sexuell korruption hotar demokratin
Sexuell korruption undergräver tilliten till samhället mer än korruption som...
- Posted juni 23, 2025
- 0
-
Många äldre vill flytta men hittar inga alternativ
Tre av tio seniorer skulle vilja bo mindre, men bristen...
- Posted juni 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login