Höga veterinärkostnader tvingar hundägare att välja bort vård

By on 10 juli, 2026
Genrebild

Allt fler hundägare upplever att ekonomin, påverkar möjligheten att ge sina hundar den vård de behöver. Enligt Hundrapporten 2026 från Hundstallet uppger fyra av tio, att de inte klarar en oväntad veterinärkostnad på 10 000 kronor utan ekonomisk ansträngning.

Var åttonde hundägare har någon gång tvingats kompromissa med vården av ekonomiska skäl. När kostnaderna blir för höga kan hundägare dessutom tvingas fatta det svåraste beslutet av alla, att avliva en hund som hade kunnat behandlas.

Hundrapporten 2026 visar att många hundägare upplever en växande ekonomisk osäkerhet, kopplad till veterinärvård. Samtidigt som kostnaderna ökar beskriver många att det är svårt att förstå, jämföra och förutse vad vården kommer att kosta.

Sex av tio hundägare uppger att de inte hade någon reell möjlighet att jämföra priser inför sitt senaste veterinärbesök. Nästan tre av fyra, 73 procent, anser att bristande pristransparens är ett stort problem och 66 procent tycker att veterinärvårdens priser är orimliga i förhållande till kvaliteten.

— För många är hunden en självklar familjemedlem. Samtidigt visar undersökningen att allt fler oroar sig för om de skulle ha råd att ge sin hund den vård den behöver. När ekonomin riskerar att avgöra vilken vård ett djur får är det en utveckling vi måste ta på största allvar, säger Johnny Kroneld, kommunikations- och insamlingschef på Hundstallet.

Hundstallet möter återkommande hundägare som berättar om den omöjliga situation som kan uppstå när veterinären kan erbjuda behandling, men kostnaden är högre än vad familjen klarar av. För vissa slutar det med att en hund avlivas trots att det funnits en god prognos.

— Ingen hundägare ska behöva välja mellan sin privatekonomi och sin hunds liv. När kostnaden blir avgörande för om en hund får vård eller inte handlar det inte längre bara om privatekonomi. Det är en fråga om djurvälfärd, säger Johnny Kroneld.

Hundstallet ser pristransparens som en viktig del av lösningen. När hundägare kan förstå, jämföra och förutse vad vård kostar minskar risken för att ekonomin avgör om ett djur får hjälp. Regeringen har gett Konkurrensverket i uppdrag att kartlägga pristransparensen inom djursjukvården, och Hundstallet välkomnar det arbetet.

— Det finns ingen enkel lösning, men pristransparens är en viktig pusselbit. Det handlar inte om att begränsa veterinärers verksamhet, utan om att ge hundägare möjlighet att fatta välgrundade beslut. Det gynnar alla parter och framför allt djuren, säger Johnny Kroneld.

Fakta från Hundrapporten 2026

  1. 43 procent av hundägarna klarar inte en oväntad veterinärkostnad på 10 000 kronor utan ekonomisk ansträngning.
  2. Var åttonde hundägare har någon gång tvingats kompromissa med vården av ekonomiska skäl.
  3. 60 procent hade ingen reell möjlighet att jämföra priser inför sitt senaste veterinärbesök.
  4. 73 procent anser att bristande pristransparens är ett stort problem.
  5. 66 procent tycker att veterinärvårdens priser är orimliga i förhållande till kvaliteten.

Ekonomi
Örebronyheter

 Källa: Hundrapporten 2026, Sifo Fifty5Blue på uppdrag av Hundstallet. Undersökningen genomfördes 17-31 mars bland 1 010 hundägare i Sverige.

You must be logged in to post a comment Login