- Karlskogas utveckling stärks med ny äldreplan och satsningar inför sommaren
- Följ vattenförbrukningen i ny app
- Operationsavdelningen i Lindesberg byggs om för ökad kapacitet och bättre arbetsmiljö
- Darin akustiskt på Conventum Kongress
- Projekt i Örebro gav stöd till unga hemmasittare
- Degerfors kommun avslutar tillagning och leverans av matlådor
- 27 000 hushåll i Örebro län kan söka elbilspremie
- Utredning klar gällande visselblåsarärende på Kumla kommun
- Örebro HK uppe på slutspelsplats
- Så formar TikTok ungas syn på skönhet
Högskolepedagogik ligger i framkant på Örebro Universitet
Prorektor Anna-Karin Andershed klippte bandet när Högskolepedagogiskt centrum i sin nuvarande form invigdes år 2019.Bild: Örebro Universitet
Högskolepedagogik har hög status på Örebro universitet, och lärarna får konkret stöd i vardagen. Det visar en extern granskning av Örebro universitets högskolepedagogiska verksamhet.
— Utbildning är kärnan i ett demokratiskt samhälle och här har våra lärare en avgörande roll, säger Anna-Karin Andershed, prorektor vid Örebro universitet.
Utvärderingen har genomförts av forskare vid Linköpings och Umeå universitet och bygger bland annat på intervjuer med ett trettiotal personer, bland annat chefer, programansvariga, lärare, representanter från Örebro studentkår och medarbetare på Högskolepedagogiskt centrum.
Slutsatsen är att de strategiska satsningar som Örebro universitet har genomfört sedan 2010-talet har lett till en starkt positiv utveckling, där Högskolepedagogiskt centrum spelat en nyckelroll och framgångsrikt har bidragit till att skapa en kultur av pedagogisk utveckling vid universitetet.
”Örebro universitet har verkligen en högskolepedagogik i framkant”, skriver de i utvärderingen.
Högskolepedagogiken fråga för hela lärosätet
I intervjuerna lyfter både chefer och enskilda lärare fram att den pedagogiska utvecklingen inte enbart drivs av Högskolepedagogiskt centrum, utan präglar hela lärosätet och att Högskolepedagogiskt centrums aktiviteter fungerar som stöd och inspiration för lärare i deras praktiska arbete i vardagen.
Högskolepedagogiskt centrum erbjuder kurser, workshoppar och enskild vägledning. Just det operativa arbetet är en avgörande styrka, enligt utvärderingen. Det uppfattas som både hjälpsamt och tillgängligt för lärarna.
— Det känns extra fint att granskningen lyfter fram att våra pedagogiska utvecklare har ett starkt engagemang och jobbar nära universitets lärare. Det är precis det som är vår målsättning att arbeta tillsammans med lärarna, för våra studenter, säger Kristin Ewins, föreståndare för Högskolepedagogiskt centrum.
Viktig del av visionen
Utvärderingen betonar också vikten av att högskolepedagogisk utveckling och utbildning, i pedagogisk framkant finns med i Örebro universitets vision. ”Ledningens konsekventa betoning av pedagogikens höga status har varit en viktig faktor för Högskolepedagogiskt centrums framgång”, skriver utvärderarna.
— Universitetet har målmedvetet arbetat för att lyfta betydelsen av det högskolepedagogiska arbetet, både i visionen, som en del i lärarnas och forskarnas egen vardag och i form av det stöd som Högskolepedagogiskt centrum ger. De strategiska satsningarna har, tillsammans med Högskolepedagogiskt centrums koordinering, ambition och förmåga att ta sig an nya utmaningar, möjliggjort den fina utveckling som granskarna uppmärksammar, säger Anna-Karin Andershed, prorektor vid Örebro universitet.
Lärare viktiga för ett demokratiskt samhälle
Anna-Karin Andershed har drivit frågor om högskolepedagogik sedan hon tillträdde som prorektor år 2016. För henne har de strategiska satsningarna, varit ett sätt att ge universitetets lärare ett viktigt erkännande om att deras insatser i utbildningen är betydelsefulla.
— Utbildning är trots allt universitetets största verksamhet och lägger grunden för så mycket. Kompetensförsörjning är kanske det man först tänker på. Men utbildning är också kärnan i samhällsutvecklingen, i att skapa ett demokratiskt samhälle, att utmana och väcka nyfikenhet och vilja till förändring. Våra lärare har en helt avgörande roll i det. De strategiska satsningarna har varit ett sätt att visa för lärarna hur viktiga de är, för universitetet och inte minst för våra studenter, säger Anna-Karin Andershed.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Related Posts
Latest News
-
Karlskogas utveckling stärks med ny äldreplan och satsningar inför sommaren
Karlskoga kommunstyrelse har haft sammanträde och fattade bland annat beslut...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
Följ vattenförbrukningen i ny app
Nu kan allt fler abonnenter i Askersunds kommun följa sin...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
Operationsavdelningen i Lindesberg byggs om för ökad kapacitet och bättre arbetsmiljö
Under fyra veckor i sommar kommer operationsavdelningen på Lindesbergs lasarett...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
Hundbajs och nedskräpning vad säger lagen
När snön smälter på våren dyker också mindre trevliga spår...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
Barn tvingas kämpa för skydd mot våld trots samhällets ansvar
Barnombudsmannens rapport ”I alla fall, det var normalt i min...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 14, 2026
- 0
-
För hälsan är det bra att äta frukt och grönt
För hälsan är det bra att äta minst 500 gram...
- Posted mars 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login