- Arbetstidsförkortning dråpslag mot Örebro län
- BIK Karlskoga krossade Mora IK
- Zarah på Kulturkvarteret
- Örebro minskade med 30 företag i januari 2026
- Digitala inköp införs inom hemvården i Karlskoga kommun
- Många sätter personlig prägel på bilen i Örebro län
- Bostadspriserna i Örebro län sjunker
- Människor ska förstå och lita på robotar som lär sig själva
- Tredje raka förlusten för Örebro HK
- Mercury Rising bjuder in örebroarna till ett koreografiskt landskap
Inget spel i Allsvenskan 25/26 för Örebro Innebandy
Bild: Järfälla Bele IBF/IBK Örebro
Örebro Innebandy var framme i den tredje och avgörande matchen bort mot Järfälla Bele IBF i en tredje och avgörande match om att ta steget upp i Allsvenskan 2025/2026, det har var en match där man inte hade allt i sina egna händer då det också handlade om resultaten i övriga matcher.
Örebro kom ut i den första perioden och spelade avvaktande, kände av Järfälla en aning som det såg ut. Över tid fick man till ett riktigt bra spel och man hade ett visst spelövertag, i den åttonde minuten tog Örebro ledningen genom Marcus Ekengren. Man fortsatte spela bra men hemmalaget såg ut att ta för sig mer och mer, vilket de också gjorde över tid. När man gick till den första periodvilan hade Järfälla både kvitterat och tagit med ledningen med 3-1, men Örebro såg ut att fortsatt vara med spelmässigt.
….
Den andra perioden inledde Örebro riktigt disciplinerat, där man vårdade bollen och byggde bra anfall där Marcus Ekengren var den mest aktive framåt. Med det sagt så var det Örebro som hade mest press offensivt, men i den sjätte minuten kom en blixtsnabb spelvändning från Järfälla som efter några snabba pass framåt hade utökat ledningen till 4-1. Med halva matchen spelad var det Örebro som hade visat upp bäst spel trots det insläppta målet, man hade även fått ett mål bortdömt.
I den 13 minuten åkte Örebro på en utvisning och fick spela boxplay, något som hemmalaget kunde utnyttja då de dom utökade ledningen i 15 minuten. Det kanske kan låta konstigt men Örebro var fortsatt det bättre laget, men man hade inte lyckats skapa några direkt vassa chanser trots mycket spel i offensiv zon. Mot slutet av mittperioden svajade Örebros spel betänkligt och Järfälla var inte sena att utnyttja dippen. Med bara 19 sekunder kvar av perioden blev det 6-1 till hemmalaget, vilket var resultatet när man gick till den andra periodvilan.
….
Med fem mål i baken kan det tyckas vara avgjort, men inte när det kommer till innebandy. Örebro började tredje perioden piggt, där man tryckte på från start. I den tredje minuten fick man med sig en utvisning och med en man mer på banan kom också reduceringen (6-2), återigen var det Marcus Ekengren som stod för målet i den femte minuten. Nu hade man mer eller mindre tagit över tillställningen med undantag av ett fåtal anfall, en press som hade gjort att man nu bara var tre mål efter (6-3) med elva minuter kvar av matchen.
I den 16 minuten tog Örebro en timeout, där man även tog målvakten i jakten på mer mål i spel sex mot fem. Nu fanns det inget annat mål som gällde, men hemmalaget visade upp en tajt box som man hade riktig svårt för. Hemmalaget som i det här läget såg ut att bara försvara sig hade såklart ett visst bollinnehav, i den 19 minuten kunde Järfälla komma upp ett ett anfall där de punkterade matchen när de satte bollen fram till 7-3.
….
Det här var en match som Örebro var tvungna att vinna för spel i Allsvenskan 25/26, men tyvärr var Järfälla Bele IBF det bättre laget trots att man hade stora delar av spelet. Att man inte kunde ta hem matchen berodde på spetsen, det där lilla sista som gör att man också gör mål inte bara har ett stort bollinnehav. Det var mycket spel runt utan avslut under de två första perioderna, i den första fick man ändå till ett mål framåt. Den andra perioden blev mållös, och det var där man tappade matchen. I den sista perioden visade Örebro upp det spel man hade behövt under hela matchen, det gjorde också att blev två mål men det räckte inte ända fram. Nu får Örebro sikta in sig på fortsatt spel i Division 1 Mellersta, där man får ta nya tag.
Anders Olofsson, Innebandy | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Arbetstidsförkortning dråpslag mot Örebro län
En generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön, skulle göra Sverige fattigare...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
Många har dåligt samvete i onödan tre missuppfattningar om pension
Nya siffror från AMF visar att många känner dåligt samvete...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
Ny tjänst gör det enklare för företag inom livsmedelskedjan
Ny tjänst gör det enklare för företag inom livsmedelskedjan att...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
Sju av tio småföretagare oroade – blir tuffare
En ny Sifoundersökning visar att många svenska småföretagare är oroade...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
Fem viktiga vaccinnyheter inför 2026
Vaccinationsområdet fortsätter att utvecklas, och flera nyheter kan få betydelse...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 7, 2026
- 0
-
När största kärleken har tassar
Alla hjärtans dag förknippas ofta med rosor, chokladaskar och romantiska...
- Posted februari 7, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login