- Sex raka vinster för BIK Karlskoga
- A Magic Night på Conventum Kongress
- Tillsammans skapar de film för vita duken
- Nya rekommendationer för ökat skydd mot HPV-orsakad cancer
- Optimerad metod förbättrar simuleringar av kvantsystem
- Företagsbesök hos Bergslagens Fight Club
- Ny taxa 2025 för prövning och tillsyn inom miljöbalkens område
- Thåström till Conventum Arena
- Nu flyttar Regionens administrativa verksamheter till Regionhuset
- Karlskoga kommun uppmärksammar mästerskapssegrare
Insekter kan vara bra mat, men produktionen måste också vara miljömässigt hållbar
Insekter kan bli ett miljömässigt hållbart proteintillskott för både människor och djur. Men det är inte självklart att matinsektsindustrin blir bra för miljön. I dag finns stora kunskapsluckor om allt från vilka arter som är lämpliga att föda upp till etiska aspekter på massuppfödning. Det skriver forskare från SLU i en debattartikel i den vetenskapliga tidskriften Trends in Ecology and Evolution. De anser att det är viktigt att täppa till dessa luckor innan produktionen tar fart på allvar.
– Vi vet att vi inte kan fortsätta som i dag när det gäller matproduktion och markanvändning. Det är inte hållbart. Och när efterfrågan på protein ökar globalt kan massuppfödning av insekter komma att spela en viktig roll, säger Åsa Berggren, professor i ekologi på SLU
Förhoppningarna om insekter som ett hållbart alternativ bygger på att de innehåller bra näring och att de är effektiva när det gäller att omvandla födan till egen tillväxt – de kan alltså ge oss mer mat per mängd foder än många andra djur vi föder upp. Men det finns många andra grundläggande frågor som måste utredas vetenskapligt, enligt Åsa Berggren och hennes kollegor Anna Jansson och Matthew Low.
– Annars riskerar vi att ersätta ett miljöproblem med ett annat. Nu är de flesta företag fortfarande små, men industrin växer och riskerna ökar. Det är viktigt att forskningen kan förse branschen med kunskap, säger Åsa.
Det handlar till exempel om något så grundläggande som vilka arter som lämpar sig bäst för uppfödning och vilket livsstadium de ska födas upp till. Vi måste också sätta gränser för uppfödning av arter i länder där de inte förekommer naturligt, där de kan rymma och ställa till med problem i ekosystemen.
En annan viktig fråga är vilket foder som är bra både för insekternas hälsa och miljön. Ur hållbarhetssynpunkt är det en fördel om insekterna äter sådant inte vi kan äta själva, till exempel biprodukter från dagens jordbruk eller grödor som också gynnar den vilda biologiska mångfalden. En gröda som Åsa Berggren och hennes kollegor tittar närmare på är rödklöver, som kan fungera som mat åt syrsor samtidigt som blommorna är en tillgång för många vilda insekter, bland annat pollinatörer.
Matsäkerhet och etik är också relativt outforskade områden; Bär insekterna på smittämnen som kan utgöra risker för människor? Och vilken betydelse har insekternas välmående i odlingarna?
Fortfarande finns tid att öka kunskapen och SLU är ett av de universitet som har kommit igång med forskning om matinsekter. Artikeln i Trends of Ecology and Evolution uppmanar fler forskare att intressera sig för detta område.
– Insekter har absolut potential att bli en bra, hållbar och användbar födokälla, men det är inte så enkelt som att bara börja föda upp insekter. Det är mycket forskning som behöver göras, säger Åsa Berggren.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Starkt lyft för begbilsmarknaden 2024
Starkt lyft för begbilsmarknaden 2024, elbilar och laddhybrider ökade mest....
- Posted januari 15, 2025
- 0
-
Nu kraftsamlar samhället i ett Nato-sponsrat projekt
Nu kraftsamlar samhället i ett Nato-sponsrat projekt, för att lösa...
- Posted januari 15, 2025
- 0
-
Skärpta krav för svenskt medborgarskap
Igår tog migrationsminister Johan Forssell betänkandet ”Skärpta krav för svenskt...
- Posted januari 15, 2025
- 0
-
Sex raka vinster för BIK Karlskoga
BIK Karlskoga kom till spel borta mot Nybro Vikings med...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
Man körde bil utan körkort
Man utan körkort stoppad efter att ha kört bil på...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
Inbrott i bostad i Örebro
Inbrott i bostad i Örebro anmält till polisen, anmälare kontaktar...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
A Magic Night på Conventum Kongress
Mannen, myten, magikern Labero är tillbaka med en stor Sverigeturné!...
- Posted januari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login