- Marcus Ericsson vann i Markham
- Sensommarfest Örebro en festlig och hjärtlig sensommar för alla
- Håll koll på din brunn låga grundvattennivåer
- Degerfors IF körde över IFK Göteborg
- Ansökan för årets konststipendium i Karlskoga öppen
- Medborgarundersökning skickas ut i slutet av augusti
- Gratis forskningsföreläsningar på Svampen under Nerike Pride
- Energikontoret hjälper Björnax att hitta nya möjligheter att effektivisera
- KIF Örebro fick med sig tre viktiga poäng i derbyt
- Kamerabevakning i Karlskoga
Italien fortsatt det bästa matlandet
Det italienska köket behåller sin ohotade förstaplats när svenskarna listar världens bästa matländer.Genrebild
Italien fortsatt etta, England rankas som sämsta matlandet. Pizza, pasta och gelato fortsätter att vinna svenskarnas hjärtan. I en ny undersökning från resebyrån Ticket, toppar Italien återigen listan över de länder man helst reser till för att äta gott. Samtidigt utmärker sig England, men av helt fel anledning.
Det italienska köket behåller sin ohotade förstaplats när svenskarna listar världens bästa matländer, enligt resebyrån Tickets senaste undersökning. Grekland och Japan klättrar på listan och tar plats bland favoriterna, medan England sticker ut i andra änden som det land flest tycker har sämst mat.
— Maten stannar ofta kvar i minnet efter en resa och det italienska köket, med sina klassiska smaker och lokala traditioner, har en särskild plats i svenskarnas hjärtan. Italiensk mat står för något mer än bara goda rätter det handlar om tradition, kvalitet och att njuta av måltider tillsammans. Det är något som många svenskar dras till, säger Louise Hellgren, produktchef på Ticket.
Men det är inte bara utomlands man äter gott, Sverige hamnar på fjärde plats vilket visar att uppskattningen för det svenska köket är stark. Frankrike, Turkiet och Spanien följer efter på listan, medan Mexiko gör ett nytt intåg med sina djärva smaker. USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen.
Topp 10: Länder med bäst mat enligt svenska resenärer
- Italien
- Grekland
- Japan
- Sverige
- Frankrike
- Thailand
- Turkiet
- Spanien
- USA
- Mexiko
Resa
Örebronyheter
Källa: Ticket
Källa: Undersökningen har genomförts mot ett riksrepresentativt urval av svenskar i åldern 18 år och uppåt av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov på uppdrag av Ticket.
Related Posts
Latest News
-
Marcus Ericsson vann i Markham
Under söndagen avgjordes Ontario Honda Dealers Indy at Markham i...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Sensommarfest Örebro en festlig och hjärtlig sensommar för alla
21-23 augusti är det åter dags för eventet Sensommarfest Örebro,...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Håll koll på din brunn låga grundvattennivåer
En torr sommar har orsakat låga grundvattennivåer och risk för...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Degerfors IF körde över IFK Göteborg
Under söndagen tog Degerfors IF emot IFK Göteborg hemma på...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Ansökan för årets konststipendium i Karlskoga öppen
Nu är det dags för yrkesverksamma konstnärer, att söka Stiftelsen...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Medborgarundersökning skickas ut i slutet av augusti
I slutet av augusti kommer cirka 1100 av Askersund kommuns...
- Posted augusti 16, 2026
- 0
-
Påverkad man i Hallsberg
Misstänkt påverkad person kontrollerad i Hallsberg, där en polispatrull utförde...
- Posted augusti 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login