- Jens Bergold Knabe får Kompassrosen 2026 av Hans Majestät Kung Carl XVI Gustaf
- Silvester Mujkic ny hotelldirektör för Elite Hotel i Örebro
- Farligt för djur och barn i parkerade bilar
- Lägre matpriser är ett välkommet besked för alla svenska hushåll
- Slöjdsommar vid Tysslingen
- Protesen som är ”orimligt bra” – kirurger på USÖ leder nationell studie
- Fritidsbanken Eyra Örebro invigs
- Tre av tio örebroare tvättar bilen hemma
- Ändrade riktlinjer för serveringstid under VM i Karlskoga
- Kumlas nya vårdcentral invigs
Jobbsökande lämnas i sticket när arbetsförmedlarna pressas
Genrebild
Nu kommer larmrapporterna från den del av Arbetsförmedlingen som är den första kontakten med arbetssökande, personligt distansmöte (PDM). PDM ska ta emot runt två miljoner samtal per år, men tappar mer än hälften, eftersom verksamheten är notoriskt underbemannad.
Arbetssökande sitter i timslånga köer (kritiserat av JO) och de anställda kontrolleras, pressas och har ingen tid för toabesök eller mikropauser. Personalomsättningen och sjukfrånvaron är skyhög och de som är på jobbet är fjättrade vid headset och skärm hela arbetsdagen.
— Ständiga regelförändringar innebär att de anställda ska vara fullt pålästa på allt, samtidigt som tid för inläsning tas bort, säger Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.
Läget är ohållbart, inte bara utifrån arbetsvillkoren, utan även för att arbetssökande måste få bättre stöd än så här när vi har hög arbetslöshet i en utdragen lågkonjunktur.
— Situationen är ett i grunden politiskt skapat problem. Det började med den så kallade servettskissen när en borgerlig majoritet i riksdagen 2019, trots en s-ledd regering, tog bort så mycket resurser från Arbetsförmedlingen, cirka 800 miljoner kronor, säger Ursula Berge, samhällspolitisk chef Akademikerförbundet SSR.
— En tredjedel av de anställda sades upp, drygt 4 500 medarbetare. En stor andel av lokalkontoren stängdes. Det ledde till att Arbetsförmedlingen fick lägga mer tid på organisationsförändringar än på kärnuppdraget, säger Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.
Många arbetssökande förlorade den individuella kontakten och närheten till en arbetsförmedlare, i stället förväntades de ringa PDM med en ny person i luren varje gång.
Några åtgärder som måste vidtas nu är:
- Ge arbetssökande som står långt från arbetsmarknaden en personlig arbetsförmedlare i stället för att vara ett ärende. Något såväl Statskontoret som den nyligen avslutade Samhallutredningen föreslår.
- Låt forskning och beprövad erfarenhet styra arbetssättet med åtgärder som Matchning från dag ett, Sammanhållet matchningsstöd och arbetsmarknadsutbildningar.
- Låt Arbetsförmedlingen omfördela fritt mellan sina anslagsposter så att resurser kan fördelas dit de gör mest nytta och inte behöva lämnas tillbaka.
- Ta bort den politiska detaljstyrningen av Arbetsförmedlingen mot vissa typer av insatser och ett visst antal deltagare.
- Låt Arbetsförmedlingen själv avgöra vilka åtgärder som bäst görs i egen regi och vilka som bör läggas ut på externa leverantör, samt vilken upphandlingsform som då ska användas.
- Anställ de hundratals personer som saknas. Sluta tro att personalbrist kan lösas med ytterligare ”effektiviseringar”.
- Organisera om myndigheten så att digitala kontakter är en integrerad del av Arbetsförmedlingen och har mandat, så att alla arbetsförmedlare kan göra ett professionellt jobb.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Akademikerförbundet SSR
Related Posts
Latest News
-
Svenska badvatten får goda betyg
97 procent av de 480 svenska EU-baden har utmärkt, bra...
- Posted maj 21, 2026
- 0
-
40% stressas över att semesterdagarna inte räcker till – så hanterar man semesterstressen
I takt med att många svenskar planerar sin sommarledighet och...
- Posted maj 21, 2026
- 0
-
Nya initiativ för att effektivisera vården
Regeringen tar steg för att minska vård som saknar patientnytta,...
- Posted maj 21, 2026
- 0
-
Röda Korset rycker in vid nytt ebolautbrott i DRK och Uganda
Världshälsoorganisationen (WHO) har klassat ebolautbrottet i Demokratiska republiken Kongo och...
- Posted maj 21, 2026
- 0
-
Jens Bergold Knabe får Kompassrosen 2026 av Hans Majestät Kung Carl XVI Gustaf
För 19:e året i rad delar Konungens Stiftelse Ungt Ledarskap...
- Posted maj 20, 2026
- 0
-
Silvester Mujkic ny hotelldirektör för Elite Hotel i Örebro
Elite Hotels of Sweden tillsätter ny hotelldirektör Örebro inom koncernen....
- Posted maj 20, 2026
- 0
-
Farligt för djur och barn i parkerade bilar
Nu börjar perioden då det kan vara farligt för djur...
- Posted maj 20, 2026
- 0







You must be logged in to post a comment Login