John Holm till Makeriet

By on 4 maj, 2025
Årets julklapp, som man har längtat. John Holm med sitt band ger sig efter ett par års turnévila, ut på efterlängtad Maj-turné 2025 där man såklart gör ett stopp här på Makeriet i Örebro fredag 9 maj 2025.



Bild: Makeriet

Årets julklapp, som man har längtat. John Holm med sitt band ger sig efter ett par års turnévila, ut på efterlängtad Maj-turné 2025 där man såklart gör ett stopp på Makeriet i Örebro fredag 9 maj 2025.

Markera datumet! Oavsett om man är trogen fan sedan 70-talet eller nyfiken lyssnare, lovar denna kväll en konsertupplevelse som hänger kvar länge efter att ljuset släckts och musiken tystnat.

På sjuttiotalet släppte John Holm tre album som ofta räknas till de bästa som givits ut i Sverige, ”Sordin”, ”Lagt kort ligger” och ”Veckans affärer”. 1975 gjorde han sin första turné och exakt 40 år senare var det dags för den andra.

Sen dess har han gjort flera hundra spelningar runt om i Sverige, inför fans som tålmodigt väntat på hans comeback. Holms personliga röst och egensinniga texter fortsätter att attrahera lyssnare, trots att han inte släppt särskilt många skivor.

Senaste åren har han varit aktuell med TV-dokumentären ”Det finns så många vägar”, en bok om albumet ”Sordin” och en låt i TV-serien ”Händelser vid vatten”.

Nu kommer John Holm till Örebro på sin Maj-turné 2025, närmare bestämt fredag 9 maj.

» Mer information här «

Kultur | Örebro
Örebronyheter

Källa: Makeriet

You must be logged in to post a comment Login