Jonas Karlsson ny distriktsidrottschef i Örebro län

By on 27 juni, 2025
Jonas Karlsson ny distriktsidrottschef i Örebro län.

Bild: Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

I februari avslutade Charlotta Stenhem sitt uppdrag som distriktidrottschef efter många år i organisationen, för att gå vidare inom idrottsrörelsen. Nu är det klart med en ersättare, Jonas Karlsson tillträder som distriktsidrottschef 1 september.

Styrelsen för RF-SISU Örebro län är nöjda över att Jonas Karlsson blir ny distriktsidrottschef.

— Vi är övertygade om att vi får en mycket god företrädare för idrotten i Örebro län, säger Marie-Louise Forsberg-Fransson, ordförande på RF-SISU Örebro län.

Jonas Karlsson arbetar för närvarande som verksamhetschef, i organisationen inom verksamhetsområdet Folkhälsa och samhälle. Han har en lång erfarenhet av idrottsrörelsen, såväl i strategiskt arbete som i företrädarrollen och har ett starkt nätverk i hela länet.

Han känner sig ödmjuk inför uppdraget och vill fortsätta det fina arbete som hans företrädare Charlotta Stenhem har gjort tillsammans med organisationen, och samtidigt driva utvecklingen framåt i linje med Riksidrottsförbundets och SISU Idrottsutbildarnas nya strategiska riktningar som antogs på Riksidrottsmötet i maj.

— Det känns otroligt inspirerande att ta mig an denna utmaning och bidra med mina erfarenheter inom samhällsutvecklingsfrågor, idrottsrörelsen och folkbildningen. Jag ser fram emot att tillsammans med alla engagerade medarbetare, föreningar och förbund i Örebro distriktet arbeta för att stärka idrottens och folkbildningens roll i ett hållbart samhälle, säger Jonas Karlsson.

Jonas Karlsson börjar sitt nya uppdrag den 1 september, fram till dess är Kristin Pleick, tf. distriktsidrottschef.

Örebro/Örebro län
Örebronyheter

Källa: Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

You must be logged in to post a comment Login