- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
- Anneli Mylly har ordet
- Nu formas framtiden i Askersund
- Gymnasieskola inför AI-teknik för bättre hästvälfärd
- Sång, musik och majbrasa – fira Valborg vid Örebro slott
- SM i Mathantverk till Örebroregionen 2028
- Region Örebro län påbörjar upphandling
Kampanj ger inspiration till en mer klimatsmart vardag
I kampanjen ”Örebroarna ställer om” delar enskilda örebroare med sig av sin omställningsresa, för att skapa en mer klimatsmart vardag. I kampanjens första av fem filmer får man träffa Sergio, som valt bort bilen för att istället ta cykeln till jobbet.
Nu lanseras kampanjen ”Örebroarna ställer om”, där man i filmformat får se enskilda örebroare berätta om sin omställningsresa. Under teman som pendlande i vardagen, mat, boende och energi, konsumtion och semesterresande ger de oss inblick i hur de förändrat sin vardag för att leva mer klimatsmart, och delar med sig av erfarenheter, insikter och utmaningar.
Först ut att berätta om sin omställningsresa är örebroaren Sergio Tena Vasco, som valt att ta cykeln totalt 3 mil till och från jobbet varje dag. I filmen kan du se honom berätta om sina drivkrafter och reflektioner, och få värdefulla tips om hur du själv kan börja cykelpendla – att våga, även när vädret inte är toppen och det känns motigt.
Att ställa om till en klimatsmart vardag kan vara svårt, eller upplevas som svårt. Men klimatomställningstakten behöver öka och för att bidra till det behöver enskilda örebroare såväl som olika samhällsaktörer, hjälpas åt.
Utmaningen är inte unik för Örebro kommun utan delas av alla kommuner nationellt. Tanken med kampanjen ”Örebroarna ställer om” är att sänka trösklar och ge inspiration, att visa att alla kan göra något, för att bidra till klimatomställningen.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
Under måndagen var det dags för den första av finalmatcherna...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
Örebroförfattaren Anna Camén släpper barnbok om det svåra ämnet suicid....
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
Fyra år har gått sedan upploppet i Sveaparken i Örebro,...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Under de senaste fyra åren har försvarsindustrin i Karlskoga vuxit...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Anneli Mylly har ordet
I månadens brev från kommunstyrelsens ordförande berättar Anneli Mylly om...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Nu formas framtiden i Askersund
Nu tas ett efterlängtat kliv mot en gemensam målbild för...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
En man i 35-årsåldern blir misstänkt för rattfylleri, det efter...
- Posted april 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login