- Guide till Örebros tio största loppisar
- Örebroborna har i genomsnitt länets dyraste bilförsäkringar
- Här är Årets lärare 2025
- Råd vid mycket varmt väder
- Nytt datum för Amanda Bergman
- Varning för värmebölja i Örebro
- Öronspolning nu tillgängligt på särskilda boenden i Kumla
- Resenärer fast i Hallsberg
- Mallorca ny destination från Örebro Airport
- Man i 70-årsåldern vann en miljon på Keno
Karlskoga går från tre till två regiondrivna vårdcentraler

Karlskoga går från tre till två regiondrivna vårdcentraler för att kunna erbjuda en bättre vård. Verksamheten vid de tre regiondrivna vårdcentralerna i Karlskoga, ska framöver koncentreras till två vårdcentraler.
Det är resultatet av ett beslut som hälso- och sjukvårdsnämnden fattade under gårdagen.
— Med dagens tre regiondrivna och en privat vårdcentral i Karlskoga blir både våra resurser och patienterna utspridda vilket dels gör det svårt att få ekonomin att gå ihop, dels medför utmaningar att bemanna respektive vårdcentral i den omfattning vi önskar. Vår ambition med den här förändringen är att vi nu och i framtiden ska ha bästa möjliga primärvård för invånarna i Karlskoga, säger Behcet Barsom (KD), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
När hälso- och sjukvårdsnämnden sammanträdde igår fattade ledamöterna beslut om att nuvarande tre regiondrivna vårdcentraler i Karlskoga kommun blir två, och att det är Karolina vårdcentral och Baggängens vårdcentral som blir kvar.
Vidare beslutade nämnden att ge hälso- och sjukvårdsdirektören i uppdrag att ta fram en detaljerad plan, inklusive tidsplan, för det fortsatta arbetet och återkomma med den under hösten 2025.
— Vårdcentralerna är, och ska vara, navet i den hälso- och sjukvård som bedrivs nära patienterna. Nu vill vi skapa en struktur som är hållbar över tid och som säkerställer att vi kan ge en god och nära vård till de som behöver. I det arbetet behöver vi titta på bemanning och arbetssätt men vi har också behövt se över hur och var våra verksamheter ska vara lokaliserade, säger Joakim Carlsson (S), vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
— Precis som samhället i stort måste Region Örebro län anpassa sig till förändringar i omvärlden. I Karlskoga handlar det bland annat om att en ny privat vårdcentral har etablerat sig och om förändringar, både vad gäller ålder och val av plats att bo på, hos kommuninvånarna. Vi måste möta de förändringar vi ser på flera olika sätt, varav antalet vårdcentralsbyggnader är ett, säger Anna Tollin (C), ledamot i hälso- och sjukvårdsnämnden.
Hälsa | Karlskoga
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Stort försäljningslyft för modehandeln
Modehandeln tog ett rejält glädjesprång i juni, försäljningen av både...
- Posted juli 19, 2025
- 0
-
EU antar nya sanktioner mot Ryssland
EU antog under gårdagen ett 18:e sanktionspaket, med anledning av...
- Posted juli 19, 2025
- 0
-
Guide till Örebros tio största loppisar
Sommaren är här och för de som semestrar på hemmaplan...
- Posted juli 18, 2025
- 0
-
Örebroborna har i genomsnitt länets dyraste bilförsäkringar
Bostadsorten har stor betydelse för priset på bilförsäkringen, Örebro kommuns...
- Posted juli 18, 2025
- 0
-
Här är Årets lärare 2025
Tusentals elever över hela landet har nominerat sina favoritlärare till...
- Posted juli 18, 2025
- 0
-
Råd vid mycket varmt väder
När det är mycket varmt, är det extra viktigt att...
- Posted juli 18, 2025
- 0
-
En av tio transporterar hunden olagligt i bilen
Sommaren är en tid då många svenskar reser mer och...
- Posted juli 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login