KIF Örebro uppe i sju raka segrar

By on 1 augusti, 2026
Bild: KIF Örebro/Husqvarna FF

21 grader i luften, nylagd konstgräsmatta och strålande sol var förutsättningarna när KIF Örebro tog emot Husqvarna FF på Behrn Arena under lördagen, man kom från en fin svit på sex raka vinster. När domaren blåste av matchen hade man inkasserat den sjunde raka vinsten, även om det i slutet såg skakigt ut.

KIF Örebro kom ut bra på Behrn Arena där man redan från start visade att man ville vinna matchen, då man tog tag i initiativet genom ett ledningsmål redan i den sjunde minuten genom Demi Pierre.

Desto längre tiden gick desto mer handlade det om KIF som tog över matchen totalt där Husqvarna var totalt utspelade, tempomässigt hängde gästerna inte med över huvudtaget. I den 42 minuten var stökade KIF till det så mycket i Husqvarnas straffområde så mycket att man fick med sig en straff, straffen sattes bergsäkert av Rowan Lapi. När man gick till paus var KIF i ledning med två mål.

….

Den andra halvleken blev inte inte riktigt som den första då KIFs tidigare spelkvalitet sjönk ordentligt då man bjöd in Husqvarna i matchen, i den 77 minuten i eget straffområde kom också gästernas reduceringsmål efter att bollen oturligt hade studsat in bakom in bakom KIFs keeper Julia Langörgen.

Desto närmare full tid man kom var det Husqvarna som hotade för en kvittering, där KIF i det läget såg ut att i första hand försvara sig för att gå på kontringar. Trots det massiva trycket under slutet kunde KIF hålla emot anstormningen, när domaren blåste av matchen hade man inkasserat den sjunde raka vinsten.

….

KIF Örebro såg ut att få med sig en ganska enkel trepoängare med tanke på spelet i den första halvleken, när man kom i den andra var det spelet som bortblåst. Varför kan man undra? Kanske berodde det på att man baserat på tidigare dominans trodde att det var klart, en inställning som brukar göra att det till sist resulterar i poängtapp.

Efter Husqvarnas reducering sjönk spelkvaliteten betänkligt där gästerna över tid tog över, och KIF fick koncentrera sig på att freda målet. Ska man fortsätta att vinna när man ställs mot mer kvalificerat motstånd kan man inte börja underskatt lag baserat på att man tror att det redan är klart, vilket hände i dagens match.

I och med vinsten är KIF Örebro upp i serieledning, i skrivande stund är det fyra matcher kvar i den tolfte omgången av Elitettan 2026.

Lördag 8 augusti 2026 tar KIF Örebro sig an IFK Göteborg på Gamla Ullevi, det gör man i den 13 omgången av Elitettan.


Matchfakta KIF Örebro vs Husqvarna FF

  • 07 minuten, Mål KIF Örebro – 1-0 Demi Pierre.
  • 42 minuten, Mål KIF Örebro – 2-0 Rowan Lapi på straff.
  • 77 minuten, Mål Husqvarna – 2-1 Natalie Lundberg.

Matchen slutade KIF Örebro 2 vs Husqvarna FF 1.

Anders Olofsson, Fotboll | Örebro
Örebronyheter

.

« Tillbaka till startsidan

You must be logged in to post a comment Login