Klart för Olympiatravets final.

Av på 15 april, 2013

På lördag avgörs den 33:e upplagan av Olympiatravet. Kommer den svenska, tyska eller franska flaggan av hissas på Åby där två- och fyrbenta stjärnor möts?
– På lördag har våra V75-spelare inte bara möjlighet att vinna pengar, deras insatser bidrar också till svensk idrotts framtid, säger ATGs vd Hasse Skarplöth.

Efter deltävlingar på Jägersro, Romme och Mantorp samt Sista chansen på Färjestad är 2013 års startfält till Olympiatravet lottat och officiellt.

Tio hästar möts i årets första storlopp på svensk mark över 2 140 meter.

– Givetvis tråkigt att regerande mästaren Commander Crowe inte kommer till start, men å andra sidan öppnade det för Lutfi Kolgjinis Raja Mirchi, som fick loppets sista wildcard, säger Åbys sportchef Jon W Pedersen.

Och tillägger:

– Loppet håller mycket hög klass och det ska bli intressant att se de franska hästarna Save The Quick och Roxana de Barbray tävla mot våra egna världsstjärnor.

Vinnaren belönas med 1,5 miljoner kronor.

Apropå pengar. I lördags var det dubbel jackpot på V75. Omsättningen landade på nästan 117 miljoner kronor.

– Vi hoppas på hög omsättning även på lördag då vårt västra grannland Norge inte har någon egen V75-omgång att spela på, förtydligar Kent Öhlander, Försäljnings- och Marknadsdirektör på ATG.

Och som Hasse Skarplöth sa inledningsvis.

– Av varje krona som spelas på lördag går en del till den svenska idrotten, så att våra olympier och paralympier kan satsa mot nya olympiska spel, avslutar Öhlander.

Sedan premiären av Olympiatravet 1979 har ATG (via spelarna) bidragit med över 200 miljoner kronor.

Idrottarna i sin tur har kommit hem med 274 medaljer!

Olympiatravet, Final, (lopp 7, V75-3), 2 140 meter autostart, förstapris 1 500 000 kronor:

Startnummer, Häst, Kusk

1, Beckman, Jorma Kontio
2, Raja Mirchi, Lutfi Kolgjini
3, Roxana de Barbray, Dominik Locqueneux
4, Maharajah, Örjan Kihlström
5, Bagley, Conrad Lugauer
6, G.H.Nemo, Jörgen Westholm
7, Save The Quick, Torbjörn Jansson
8, Sebastian K., Åke Svanstedt
9, Persos Seaman, Peter Ingves
10, Monster Drive, Erik Adielsson

En pampig invigning inleder dagen och då tänds också den olympiska elden. I fjol bar skidskytten Björn Ferry fanan under invigningen, bordtennisspelaren Jörgen Persson tände elden och sjukamperskan/längdhopperskan Carolina Klüft invigningstalade. Vilka idrottsmän som får äran i år är än så länge en hemlighet.

Utöver travtävlingar i världsklass kan publiken roa sig i ”Olympiabyn” med diverse olika aktiviteter, med möjlighet att få autografer av de idrottsstjärnor som finns på plats.

Simning: Anders Olsson, Anna-Karin Kammerling, Emma Igelström, Jennie Ekström, Louise Karlsson.
Ridsport: Anita Johnsson, Sara Algotsson-Ostholt, Jens Fredricson.
Skidskytte: Björn Ferry.
Curling: Cecilia Östlund, Sabina Kraupp.
Längdskidor: Charlotte Kalla.
Fäktning: Emma Samuelsson, Sanne Gars.
Bordtennis: Emil Andersson, Fredrik Andersson, Hampus Söderlund.
Skytte: Jonas Jacobsson, Jonas Edman, Ragnar Skanåker.
Alpint: Linnéa Ottosson Eide, Simon Risberg.
Kanot: Sofia Paldanius, Susanne Gunnarsson.
Friidrott: Erica Johansson Lamprecht.
Gymnastik: William Toresson.

Här är samtligavinnare av Olympiatravet:

År, Häst, Kusk

1979, Pershing, Berndt Lindstedt
1980, Don Ego, Stig H Johansson
1982, Jana Bloc, Ove R Andersson
1984, Einarsin, Tapio Perttunen
1985, Meadow Road, Torbjörn Jansson
1986, Utah Bulwark, Stig H Johansson
1987, Grades Singing, Ulf Thoresen
1988, Sugarcane Hanover, Gunnar Eggen
1989, Callit, Karl O Johansson
1990, Jet Ribb, Hans G Eriksson
1991, Karate Chop, Bo Näslund
1992, Bravo Sund, Jorma Kontio
1993, Queen L., Stig H Johansson
1994, Queen L., Stig H Johansson
1995, Copiad, Erik Berglöf
1996, Copiad, Erik Berglöf
1997, Scandal Play, Bo Eklöf
1998, Rival Damkaer, Erik Adielsson
1999, Scandal Play, Bo Eklöf
2000, Varenne, Giampaolo Minnucci
2001, Etain Royal, Jorma Kontio
2002, Varenne, Giampaolo Minnucci
2003, Gidde Palema, Åke Svanstedt
2004, Gidde Palema, Åke Svanstedt
2005, Gidde Palema, Åke Svanstedt
2006, Thai Tanic, Björn Goop
2007, Gentleman, Thomas Uhrberg
2008, Torvald Palema, Åke Svanstedt
2009, Triton Sund, Örjan Kihlström
2010, Copper Beech, Conrad Lugauer
2011, Brioni, Joakim Lövgren
2012, Commander Crowe, Christophe Martens
2013, ?

Lördagens TV-sändningar:

12.30-14.00, TV4 Sport,Lunchtravet Direkt.
14.00-17.00, TV4, V75 Direkt.
18.00-19.00, TV4, Vinnare V75.

ATG24 sänder från 12.30 (Åby, Sörlandet).

Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in