- BIK Karlskoga vann tredje raka
- Hitta ditt drömyrke på Yrkesmässan
- Forskning visar att träning minskar symptom på adhd hos vuxna
- Kulturen i centrum när Region Örebro län mobiliserar för demokratin
- Små partiklar kan ge stora problem för våra lungor
- Fyra miljoner kronor till Sydnärkes folkhälsoteam
- Bokningssystemet för serviceresor är stängt torsdag kväll 13 november
- Inget adventsfika på slottet i år
- Använd EasyPark för att betala parkeringsavgiften
- Underlätta för snöröjningen parkera på rätt sida vägen
Kommunfullmäktige tillstyrker byggnation av tre nya vindkraftsverk
Bild: Lindesbergs kommun
Igår, måndag den 2 december, beslutade kommunfullmäktige, att tillstyrka* en etablering av tre vindkraftverk i Lindesbergs kommun. Ansökan skickades in till Länsstyrelsen, som är prövningsmyndighet, för första gången år 2018, men avslogs år 2020 av miljöprövningsdelegationen*.
Därefter bedömde mark och miljödomstolen att tre av sex vindkraftverk uppfyllde miljökraven och fick därför byggas. Nu har bolaget som står bakom vindkraftsetableringen skickat in en ny ansökan om att få bygga resterande tre vindkraftverk, något som kommunfullmäktige ställer sig positiva till.
Etableringen av vindkraftverk i Lindesbergs kommun har varit en långgående process som sträcker sig över sex år. Tre vindkraftverk finns nu på plats, men enligt tidigare ansökan från bolaget Munkhyttan 2 Vindkraft AB vill man nu få tillstånd att bygga tre till.
Ärendet hanteras av miljöprövningsdelegationen, men innan de kan fatta ett beslut behövde kommunfullmäktige tillstyrka placeringen utifrån att etableringen sker inom Lindesbergs kommuns geografiska område.
Kommunfullmäktige tillstyrkte ärendet igår, måndag 2 december.
— Detta beslut fattades redan 2019 i kommunfullmäktige och vi ser inget kontroversiellt med att godkänna de resterande 3 vindkraftverken som låg med i det ursprungliga beslutet. Så det går inte emot tidigare beslut att bevilja flera etableringar innan vindbruksplanen är antagen, säger Tomas Klockars, kommunstyrelsens ordförande.
*Tillstyrka betyder att rekommendera att godkänna eller stödja ett förslag.
*Miljöprövningsdelegationen är en fristående funktion inom Länsstyrelsen med uppgift att pröva ärenden om tillstånd för miljöfarlig verksamhet.
Vad innebär beslutet?
Kommunfullmäktiges beslut innebär att kommunen, ställer sig positiva till att de tre resterande vindkraftverk kan få byggas. Däremot är det miljöprövningsdelegationen som prövar ärendet och tar det slutgiltiga beslutet.
Tidslinje för hantering av ärendet
- År 2018 lämnade bolaget Munkhyttan 2 Vindkraft AB in en ansökan till miljöprövningsdelegationen om att få bygga sex vindkraftverk i Lindesbergs kommun.
- Miljöprövningsdelegationen bad kommunfullmäktige att ta ett beslut kopplat till ansökan.
- Kommunfullmäktige tillstyrkte ansökan i mars 2019.
- Miljöprövningsdelegationen avslog bolagets ansökan i oktober 2020 på grund av risk för att skada det lokala djurlivet.
- Bolaget överklagade beslutet och i december 2020 beslutade Mark och miljödomstolen att endast tre av sex vindkraftverk fick byggas.
- Miljöprövningsdelegationen gav bolaget tillstånd att bygga tre vindkraftverk (dessa tre vindkraftverk finns nu på plats).
- Bolaget lämnar in en ny ansökan till miljöprövningsdelegationen om att få bygga de resterande tre vindkraftverk som fanns med i första ansökan.
- Miljöprövningsdelegationen bad kommunfullmäktige att ta ett nytt beslut kopplat till ansökan.
- 2 december 2024 godkände kommunfullmäktige ansökan på nytt.
- Ärendet skickas tillbaka till miljöprövningsdelegationen för slutgiltigt beslut.
Lindesberg
Örebronyheter
Källa: Lindesbergs kommun
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga vann tredje raka
Under onsdagskvällen tog BIK Karlskoga sig an IK Oskarshamn på...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Hitta ditt drömyrke på Yrkesmässan
Torsdag 13 november slår Conventum Arena upp portarna för Yrkesmässan,...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Forskning visar att träning minskar symptom på adhd hos vuxna
Högre livskvalitet, bättre sömn och färre symptom, regelbunden träning ger...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i centrala Örebro
Under eftermiddagen stoppade en polispatrull en bilist i centrala Örebro...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Kulturen i centrum när Region Örebro län mobiliserar för demokratin
Kulturen i centrum när Region Örebro län mobiliserar för demokratin,...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Små partiklar kan ge stora problem för våra lungor
När sandstormarna svepte in över Sudan såg forskaren Johannes Saers...
- Posted november 12, 2025
- 0
-
Fyra miljoner kronor till Sydnärkes folkhälsoteam
Fyra miljoner kronor till Sydnärkes folkhälsoteam, kraftsamlar för goda och...
- Posted november 12, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login