- Matpriserna i juni färska bär dyrare
- Skolskyttens prov godkändes provledare anklagas för fusk
- Mobila museet dyker upp i Finnerödja
- Punktering satte stopp för Marcus Ericsson
- Stark insats trots förlust när Degerfors föll mot AIK
- Oavgjort för Örebro SK när nyförvärven vädrades
- Stora skillnader i antalet lagade tänder Örebro i topp
- Vissa läkemedel kan ge allvarliga biverkningar vid vätskebrist
- Risk för skyfall i norra delarna av länet
- Anonym insats av Marcus Ericsson
Kontroller av byggarbetsplatser visar på förbättringar

Nu presenterar Byggföretagen en ny arbetsplatsundersökning från närmare 100 byggarbetsplatser runt om i landet, resultatet visar på en rad framsteg jämfört med 2023. Exempelvis syns förbättringar gällande antal individer med korrekt utstationering, korrekt skyddsutrustning och korrekt in- och utloggning.
— Det är glädjande att vi ser förbättringar på många områden. Det visar att branschen sakta men säkert blir både sundare och säkrare, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
— Även om resultatet har förbättrats finns mer att göra. Vår förhoppning är därför att den här undersökningen ska bidra till att byggbranschen tar ytterligare steg framåt. Ett stort ansvar ligger hos beställarna, inte minst offentliga, att aktivt följa upp krav de har ställt i ett projekt. Byggbranschen välkomnar mer uppföljning för att vi vet att det gynnar de seriösa företagen. Det är också viktigt att vi snart får på plats ett digitalt systemstöd som underlättar arbetet med sund konkurrens, något regeringen nyligen givit uppdrag om till Migrationsverket. Digitalt tillgänglig myndighetsinformation är något som branschen efterfrågat länge, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Resultatet i korthet:
- Den absoluta majoriteten av alla individer som verkar på Byggföretagens medlemmars byggarbetsplatser har arbetstillstånd. Endast elva individer, motsvarande 0,3%, konstaterades vara verksamma på arbetsplatsen utan arbetstillstånd.
- Ca 9 % av alla som arbetar på de kontrollerade byggarbetsplatserna var utstationerade. 77% var rätt utstationerade, medan 23% inte var det. Motsvarande siffror 2023 var 61% samt 39%.
- 95 % av alla kontrollerade individer hade korrekt personlig skyddsutrustning. Det är en förbättring från 93,5 % 2023.
- 98% av alla kontrollerade individer hade ett korrekt utställt ID06-kort.
- 84,4 % av alla på de kontrollerade byggarbetsplatserna loggade in- och ut korrekt i den elektroniska närvaroliggaren. Motsvarande siffra 2023 var 82%.
- I den kompletterande digitala arbetsplatsanalysen har sammanlagt 9459 företag analyserats. Av dessa har 97 %, motsvarande 9 186 företag, haft svensk bolagsform.
- Sammanlagt ingår 53 587 individer i den digitala analysen. Av dessa har 88,5 %, motsvarande 47 329 personer, haft svenskt personnummer.
Om de fysiska arbetsplatskontrollerna
- De fysiska arbetsplatskontrollerna genomfördes av oberoende konsultföretaget Moxy ID, under perioden maj 2024 till april 2025.
- Sammanlagt har 93 arbetsplatskontroller genomförts.
- På arbetsplatserna har totalt 1 713 företag och 3 967 individer kontrollerats.
- Vid arbetsplatskontrollerna har bland annat följande granskats:
- Att alla har ett fungerande och korrekt utfärdat ID06-kort.
- Varje persons identitet på den kontrollerade byggarbetsplatsen, och att de har rätt att arbeta i Sverige.
- Att alla som ska vara inloggade i den elektroniska personalliggaren är det.
- Vilket företag varje person på byggarbetsplatsen är ifrån.
- Att korrekt skyddsutrustning används.
- De kontrollerade byggarbetsplatserna återfinns över hela landet, från Skåne till Norrbotten, och har varit av varierande storlek, från ett tiotal upp till 250 individer.
- Byggarbetsplatser från alla typer av verksamhetsgrenar i byggsektorn ingår i undersökningen.
- Nytt får denna kontrollomgång är:
- Alla arbetsplatskontroller är helt oannonserade.
- Kontrollerna är mer utspridda i tiden och har genomförts löpande under hela projekttiden i stället för att fokuseras under en kort period.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Byggföretagen
Related Posts
Latest News
-
Så minskar man kroppsångesten inför strandsäsongen
Sommaren är här och stranden väntar, men i magen känns...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Kraftsamling för stärkt cybersäkerhet
Cyberhoten mot Sverige är omfattande och ökar, cybersäkerhet är en...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Machu Picchu behåller ledningen, kinesiska muren och pyramiderna ökar i intresse
Resebyrån Tickets senaste undersökning visar vilka sevärdheter som man helst...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Begränsningen av vaccinering med Ixchiq
Begränsningen av vaccinering med Ixchiq, till personer som är 65...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Matpriserna i juni färska bär dyrare
Priset på mat var i bredare mening närmast oförändrat i...
- Posted juli 14, 2025
- 0
-
Skolskyttens prov godkändes provledare anklagas för fusk
Skolskytten Rickard Andersson fick sitt jägarprov godkänt, nu anklagas provledaren...
- Posted juli 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login