Krafttag för en trygg idrott

By on 26 april, 2025
Genrebild

Riksidrottsstyrelsen föreslår flera betydande förändringar för att främja en trygg idrottsmiljö. Bland annat nytt bestraffningsreglemente, ändringar i stadgar, förstärkta insatser inom uppföljning och utvärdering och även utbildningsinsatser för ökad kunskap.

På det kommande Riksidrottsmötet som hålls i Göteborg den 23–25 maj, föreslås idrottsrörelsen ta viktiga steg för att stärka arbetet med trygg idrott. En särskild kommitté har genomfört en omfattande översyn av Riksidrottsförbundets stadgar. 

— Vi är fast beslutna att skapa en trygg och välkomnande idrottsmiljö för alla medlemmar. Kommitténs arbete och de föreslagna ändringarna är viktiga steg i vårt arbete för att förebygga och hantera oönskade beteenden inom idrottsrörelsen, säger Marie Hedberg, ledamot Riksidrottsstyrelsen. 

Kommittén, ledd av en oberoende ordförande, tillsattes efter Riksidrottsmötet 2023, där flera motioner inkom med förslag om ändringar av Riksidrottsförbundets stadgar för att främja en trygg idrott. Kommittén har haft i uppdrag att säkerställa att idrottsrörelsen har effektiva verktyg för att agera mot oönskade beteenden, särskilt mot barn och unga, och att skapa ett tydligt och lättillgängligt regelsystem för bestraffnings- och överklagandeärenden.  

Riksidrottsstyrelsen föreslår att Riksidrottsmötet beslutar om följande, i linje med kommitténs huvudförslag: 

  1. Antagande av nytt bestraffningsreglemente
    Det nya reglementet syftar till att modernisera och tydliggöra bestraffningsreglerna inom idrottsrörelsen. Reglementet är utformat för att både kunna tillämpas i tävlingssituationer och hantera övergrepp och kränkningar kopplade till idrottsverksamhet på ett rättssäkert sätt. Förslaget innefattar bland annat följande ändringar: 
  • fler handlingar utanför tävlingsidrotten, men med koppling till idrottsrörelsens verksamhet, kan bestraffas, 
  • preskriptionstiden förlängs för bestraffningsbara handlingar som sker utanför den direkta tävlingssituationen, 
  • ny påföljd i form av krav på utbildning blir möjlig för specialidrottsförbunden att införa, 
  • förtydligande av handläggningsregler och  
  • beviskrav fastställs till ”klart sannolikt”, vilket motsvarar vad som gäller för matchfixnings- och dopingförseelser.  

Det nya bestraffningsreglementet föreslås börja gälla den 1 januari 2027. Detta ger tid för att implementera det nya regelverket inom idrottsrörelsen och genomföra kunskapshöjande insatser om de nya reglerna innan de införs. 

  1. Ändringar i stadgarna
    För att ytterligare stärka arbetet med trygg idrott kommer flera ändringar i Riksidrottsförbundets stadgar att föreslås. Dessa ändringar syftar till att ge idrottsrörelsen bättre möjligheter att agera mot oönskade beteenden och skapa en tryggare idrottsmiljö. Följande ändringar föreslås:  
  • förtydliganden av regler för uteslutning och nekande av medlemskap, 
  • nytt krav på föreningar att agera vid missförhållanden, och 
  • förtydligande av ansvarsfördelningen för arbetet med trygg idrott. 
  1. Uppföljning och återrapportering
    Riksidrottsstyrelsen föreslås få i uppdrag att fortlöpande följa upp de nya regelförändringarna och återrapportera till Riksidrottsmötet 2029. Detta för att säkerställa att de nya reglerna fungerar som avsett och att eventuella justeringar kan göras vid behov. 
  1. Utbildningar och kunskapsunderlag
    Riksidrottsstyrelsen föreslås få i uppdrag att genomföra utbildningar och ta fram ett samlat kunskapsunderlag kring de föreslagna regelförändringarna. Detta för att införandet av bestämmelserna ska ske rättssäkert och effektivt.  

I den utredning som kommittén presenterar beskrivs ett ändamålsenligt och rättssäkert regelsystem som en viktig del i arbetet för trygg idrott. Samtidigt framhåller kommittén att det förebyggande trygghetsarbetet är avgörande och att idrottsrörelsen bör prioritera proaktiva insatser.  

– Det förebyggande arbetet är fundamentalt för att skapa en trygg idrottsmiljö. Genom att arbeta systematiskt och långsiktigt med utbildning och välfungerande rutiner kan vi förhindra oönskade beteenden innan de uppstår. På så sätt säkerställer vi att idrottsrörelsen är en plats där alla känner sig välkomna och trygga, säger Marie Hedberg. 

Sport
Örebronyheter

Källa: Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

You must be logged in to post a comment Login