- Berätta en bok i sommar – Linda tipsar
- Historia och arkitektur i ny stadsvandring
- Svenska Kids’ Club utbildning för att stötta våldsutsatta barn
- Problem med laddstationerna i Ljusnarsbergs kommun
- Utbildningar Backa barnet hösten 2025 i Degerfors
- Jazz på Örebro slott fyller juli med sväng
- Satsning på framtiden genom byggkollo
- Dags för Barnveckan i Askersund
- Djupadalsbadets hopptorn hålls stängt säsongen ut
- Skolstartskalas i Hallsberg
Länet – Region Örebro län stödjer länets föreningar, organisationer och studieförbund

Region Örebro län kommer under nästa år att stödja länsövergripande föreningar, organisationer och studieförbund med drygt 46 miljoner kronor. Det beslutade fokusnämnden för kultur, bildning och ideella sektorn vid sitt sammanträde den 30 november.
Totalt är det ungefär 90 organisationer som får stöd av Region Örebro län. Störst stöd får folkbildningen, där studieförbunden ingår, och idrottsrörelsen. Även sociala stödorganisationer, dit bland annat Örebro läns nykterhetsförbund och Kvinnohuset i Örebro hör, får del av stödet liksom kulturföreningar, ungdomsorganisationer, pensionärsorganisationer med flera.
”Vi är måna om föreningslivet”
– Föreningslivet, studieförbunden och olika intresseorganisationer är viktiga för länets attraktivitet och utveckling. Nämnden träffar kontinuerligt föreningar och vi vill uppmärksamma det viktiga arbete som bedrivs, oftast på ideell basis. Ett starkt föreningsliv är centralt för demokratin och för ett samhälle som håller ihop. Vi är måna om föreningslivet, säger Bengt Storbacka, ordförande för fokusnämnden för kultur, bildning och ideella sektorn.
Tre temaområden
– Vi har under hösten genomfört tre dialoger med föreningar och organisationer i länet. I år valde vi tre teman: barn och unga, integration samt kultur och hälsa. I organisationerna finns ett starkt samhällsengagemang och vi är imponerade av det arbete som organisationerna gör varje dag, för sina medlemmar och för andra, säger områdeschef Rikard Åslund.
Länet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Rekordmånga elever mister studiebidraget på grund av ogiltig frånvaro
Andelen gymnasieelever som får studiebidraget indraget, på grund av ogiltig...
- Posted juli 9, 2025
- 0
-
Unga på SiS ska få bättre vård
Barn och unga som vårdas på särskilda ungdomshem har ofta...
- Posted juli 9, 2025
- 0
-
Resmål i ett nötskal för alla som älskar pistage
En intensiv grön nyans har tagit över såväl sociala medier...
- Posted juli 9, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 9, 2025
- 0
-
Sverige blir medlem i FN-organet UNCITRAL
Sverige inleder nu sitt medlemskap i FN:s kommission för internationell...
- Posted juli 9, 2025
- 0
-
Berätta en bok i sommar – Linda tipsar
Vare sig solen skiner eller det regnar på tvären, är...
- Posted juli 8, 2025
- 0
-
Historia och arkitektur i ny stadsvandring
Historia och arkitektur i länsmuseets nya stadsvandring Tidsfönster, Gå ut på...
- Posted juli 8, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login