Lokalt | Sörbyängens BK bästa klubb i Boule-SM

Av på 25 juli, 2016

Årets Boule-SM är över. 1750 spelare samlades på Ribersborg i Malmö för att göra upp om medaljerna. Här är listan över alla som lyckades knipa dem.

Sörbyängens BK blev återigen bästa klubb och tog med sig klubbligans vandringspris tillbaka hem till Örebro.

Här följer resultaten:

Öppen Mixed Trippel
1:a Joachim Andersson, Jessica Johansson, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Annelie Larsson, Alexander Norin, Andreas Petersson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Noon Geffenblad, Filip Goldéus, Thomas Wiede, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP, (STOCKHOLM)
3:a Anders Larsson, Simon Åkesson, Yvonne Åkesson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC

Öppen Mixed Dubbel
1:a Patric Larsson, Marie Nord, BOULE KLUBB STRAND HJO, BKS
2:a Leo Brood Björk, Pia Terestchenko, BOO SPORT KLUBB, BOO
3:a Linda Bengtsson, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Therese Broberg, Pontus Tengström, BOULETT BK, BTT (VÄSTERÅS)

Öppen Singel
1:a Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Joachim Andersson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Kenneth Köhalmi, NOBEL PETANQUE, NOB (MALMÖ)
3:a William Silfverberg, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)

Öppen Trippel
1:a Ali Abdi Aden, Leo Brood Björk, Erik Lööf Ekström, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Jonas Strende, Roger Söder, Ulf Wallman, BOULE KLUBB STRAND HJO, BKS
3:a Stefan Falk, Tove Orrbeck, Sebastian Patron, IFK GOTEBOULE, GOT (GÖTEBORG)
3:a Jonas Jacobsen, Freddie Tapper, Mikael Trechera, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC

Öppen Dubbel
1:a Joachim Andersson, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Fredrik Bäckman, Fredrik Svensson, LE PETIT BOULE KLUBB, PET (KNÄRED)
3:a Håkan Hallberg, Henri von Eggers Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
3:a Oskar Augustsson, Adam Nilsson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)

Dam Singel
1:a Noon Geffenblad, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP (STOCKHOLM)
2:a Jennifer Andersson Persson, SUNDSVALLS BOULEKLUBB, SUN
3:a Therese Broberg, BOULETT BK, BTT (VÄSTERÅS)
3:a Linn Callderyd, GOTHENBURG BOULE BANGERS – EN BOULEKLUBB, GBB

Dam Trippel
1:a Camilla Csapó Olsson, Noon Geffenblad, Ingrid Wahlbin, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP (STOCKHOLM)
2:a Linda Bengtsson, Kerstin Hjelm, Elisabet Larsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Eva Carlsson, Lynn Ljungberg, Anette Ramm-Ericson, MPK LA BOULE D OR, LBO (MALMÖ)
3:a Ann Callderyd, Linn Callderyd, Saga Wahlberg, GOTHENBURG BOULE BANGERS – EN BOULEKLUBB, GBB

Dam Dubbel
1:a Lotta Larsson, Tove Naess, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Linda Bengtsson, Jessica Johansson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Monica Eriksson, Gabriella Karp, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ (LINKÖPING)
3:a Jennifer Andersson Persson, Helene Rosenholm, SUNDSVALLS BOULEKLUBB, SUN

V55 Mixed Trippel
1:a Bengt Pihl, Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP (MOTALA)
2:a Erik Frieberg, Carina Johansson, Arne Kemvall, BOULERO SSK, BRO (STOCKHOLM)
3:a Anita Dahlerus, Harry Hugosson, Bernhard Rubinsztajn, BOULESJEVIKERNA, BSJ (STOCKHOLM)
3:a Bengt Berglund, Christina Berglund, Håkan Nordenstein, FAGERSJÖ PS, FPS (STOCKHOLM)

V55 Mixed Dubbel
1:a Jonny Patron, Anita Rasmusson, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
2:a Jörgen Jensen, Eva-Lena Malm, BOULE KLUBB STRAND HJO, BKS
3:a Kenneth Bengtsson, Agneta Ljungberg Bengtsson, HÖGANÄS BOULE KLUBB, HBK
3:a Gabriella Karp, Mats Lindgren, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ (LINKÖPING)

V55 Singel
1:a Christer Jansson, IF BODENS PETANQUE , BOD
2:a Simon Cohen Scalie, MARIA BOULEKLUBB, MAR (STOCKHOLM)
3:a Dennis Duvenfelt, BOULERO SSK, BRO (STOCKHOLM)
3:a Lars-Åke Kulinder, SUNDSVALLS BOULEKLUBB, SUN

V55 Trippel
1:a Simon Cohen Scalie, Iain Douglas, Åke Löwbeer, MARIA BOULEKLUBB, MAR (STOCKHOLM)
2:a Klas Hedengren, Kjell Mattsson, Markel Sjöström, BOO SPORT KLUBB, BOO
3:a Johan Ericson, Mikael Nilsson, André Talon, SLOTTSSKOGENS PETANQUE CLUB, SLO (GÖTEBORG)
3:a Anna Karin Lilieqvist, Lars Lilieqvist, Bernhard Rubinsztajn, BOULESJEVIKERNA, BSJ (STOCKHOLM),

V55 Dubbel
1:a Simon Cohen Scalie, Åke Löwbeer, MARIA BOULEKLUBB, MAR (STOCKHOLM)
2:a Roland Bengtsson, Jonny Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
3:a Håkan Berg, Antonio Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
3:a Sten-Åke Bergström, Karl-Gustav Lindblom, LA BOULE JOYEUSE, GPK, LBJ (GÄVLE)

V65 Mixed Trippel
1:a Kenneth Johansson, Birgitta Olausson, Mats Peterson, VARBERGS BK KULKNAPPEN, VAR
2:a Sven Edlund, Inga Stenbrink, Olle Wiberg, UPSALA PETANQUE CLUB, UPS
3:a Anita Bengtsson, Hans-Olof Bengtsson, Bertil Persson, STAFFANSTORPS BOULEKLUBB, SFF
3:a Gunnel Andersson, Bo Montan, Arne Persson, SIMRISHAMNS BF SILLBOULARNA, SIM

V65 Mixed Dubbel
1:a Inger Nygren, Mats Peterson, VARBERGS BK KULKNAPPEN, VAR
2:a Inger Löfgren, Ove Löfgren, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
3:a Carl-Olov Eriksson, Lena Eriksson, GRYCKSBO-BJURSÅS BOULEKLUBB, GRY
3:a Inga Stenbrink, Olle Wiberg, UPSALA PETANQUE CLUB, UPS

V65 Singel
1:a Kjell Petersen, KRONÄNGS IF, KIF (BORÅS)
2:a Rolf Hermansson, HÄLLESÅKER BOULEKLUBB, HÄL
3:a Jan Nilsson, LILLENS VÄNNER, LVÄ (STAFFANSTORP)
3:a Tommy Baudin, IF BODENS PETANQUE , BOD

V65 Trippel
1:a Björn Andersson, Per-Olle Andersson, Anders Neroth, L H FJÄDERN BOULE CLUB, FJÄ (MALMÖ)
2:a Rolf Bonäs, Vivianne Simpson, Tommy Åberg, LA BOULE JOYEUSE, GPK, LBJ (GÄVLE)
3:a Sven Edlund, Inga Stenbrink, Olle Wiberg, UPSALA PETANQUE CLUB, UPS
3:a Lee Ekström, Håkan Nordenstein, Sven Sandin, FAGERSJÖ PS, FPS (STOCKHOLM)

V65 Dubbel
1:a Klaus Grossmann, Sune Moberg, VARBERGS BK KULKNAPPEN, VAR
2:a Carina Janson, Clas Janson, TYRINGE BOULEGETINGARNA, TBG
3:a Rudolf Jarz, Claes Svensson, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
3:a Björn Andersson, Per-Olle Andersson, L H FJÄDERN BOULE CLUB, FJÄ (MALMÖ)

Junior Mixed Trippel
1:a Frida Brage, Fride Olsén, Lucas Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
2:a Hugo Åkesson, Emelie Csapo, Sebastian Kallionpää, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Emil Brage, Adam Rudin, Emmeli Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Mikael Bartoft, Ida Wahlbin, Mathilda Rödl, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Junior Mixed Dubbel
1:a Gabriella Berndtsson, Mikael Bartoft, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Lava Franck, Hugo Johansson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Elin Kennbrant, Fredrik Kennbrant, ÖRSUNDSBRO SPORTKLUBB, ÖSK
3:a Douglas Gren, Engla Rosquist, KÄVLINGE BS, KÄV

Junior Singel
1:a Mikael Bartoft, OPPBOGA GILLE och BOULE SS, OPP (FELLINGSBRO)
2:a Kamille Benthien, NOBEL PETANQUE, NOB (MALMÖ)
3:a Ivar Liljegren, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Lava Franck, GOTHENBURG BOULE BANGERS – EN BOULEKLUBB, GBB

Junior Trippel
1:a Ivar Liljegren, Fride Olsén, Lucas Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
2:a Douglas Gren, Sebastian Kallionpää, Tim Duvenfelt, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Mikael Bartoft, Hugo Johansson, Gabriella Berndtsson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Moa Dahlén, Elin Kennbrant, Fredrik Kennbrant, ÖRSUNDSBRO SPORTKLUBB, ÖSK

Junior Dubbel
1:a Ivar Liljegren, Lucas Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
2:a Mikael Bartoft, Sebastian Kallionpää, OPPBOGA GILLE och BOULE SS, OPP (FELLINGSBRO)
3:a Douglas Gren, Engla Rosquist, KÄVLINGE BS, KÄV
3:a Elin Kennbrant, Fredrik Kennbrant, ÖRSUNDSBRO SPORTKLUBB, ÖSK

Yngre Junior Mixed Dubbel
1:a Sebastian Kallionpää, Ida Wahlbin, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Emelie Csapo, Fride Olsén, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Oliver Thorell, Moa Claesson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Hugo Åkesson, Kajsa Franck, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Yngre Junior Singel
1:a Sebastian Kallionpää, OPPBOGA GILLE och BOULE SS, OPP (FELLINGSBRO)
2:a Lucas Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Emil Brage, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Hugo Åkesson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC

Yngre Junior Trippel
1:a Frida Brage, Emelie Csapo, Emmeli Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
2:a Max Bergström, Emil Brage, Axel Eriksson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Eliaz Nilsson, Emilia Nilsson, Linus Svensson, TYRINGE BOULEGETINGARNA, TBG
3:a Hugo Åkesson, Orvar Stenberg, Ida Wahlbin, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Yngre Junior Dubbel
1:a Hugo Åkesson, Ida Wahlbin, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Emil Brage, Fride Olsen, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Max Bergström, Axel Eriksson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Oliver Thorell, Tim Duvenfelt, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Minior Mixed Dubbel
1:a Alicia Köhalmi, Anton Köhalmi, NOBEL PETANQUE, NOB (MALMÖ)
2:a Ängla Åberg Patron, Fernando Trechera, DON CAMILLO BOULE CLUB, DON (KOSTA)
3:a Maja Ekström, Adam Rudin, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Adam Falk, Elli von Eggers Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)

Minior Singel
1:a Oliver Thorell, CLUB LA BOULE DE TRIX, TRX (SKÖVDE)
2:a Adam Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Caspian Weidmar, WEST WINDS IDROTTSKLUBB, WWI (LANDSKRONA)
3:a Eliaz Nilsson, TYRINGE BOULEGETINGARNA, TBG

Minior Trippel
1:a Andi Gjomakaj, Caspian Weidmar, Vincent Weidmar, WEST WINDS IDROTTSKLUBB, WWI (LANDSKRONA)
2:a Olle Eriksson, Filip Larsson, Adam Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
3:a Alicia Köhalmi, Anton Köhalmi, Engla Strandberg, NOBEL PETANQUE, NOB (MALMÖ)
3:a Oliver Thorell, Abby Dizon, Kajsa Franck, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Minior Dubbel
1:a Olle Eriksson, Filip Larsson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)
2:a Andi Gjomakaj, Caspian Weidmar, WEST WINDS IDROTTSKLUBB, WWI (LANDSKRONA)
3:a Maria Eriksson, Sigge von Eggers Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR (HELSINGBORG)
3:a Elias Larsson, Adam Rudin, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR (ÖREBRO)

Sport | Lokalt
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in