Mamma vill bli bjuden på middag Mors dag väntas slå rekord

By on 20 maj, 2025
Genrebild

Fler mammor än på länge vill gärna bli bjudna på middag när Mors dag ska firas. Samtidigt ökar intresset för både smycken och skönhetsprodukter. Och det märks, i år spås Mors dag-handeln nå 1,6 miljarder kronor, vilket är 100 miljoner mer än i fjol.

— Vi ser att många vill fira sin mamma lite extra i år. Middag, smycken och personliga presenter blir allt vanligare, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Middag årets mest önskade present

I topp på mammas önskelista inför Mors dag ligger att träffa sina barn. Något som sticker ut i årets undersökning är att fler än tidigare vill bli bjudna på middag, hela 39 procent, den högsta andelen man har sett sedan Svensk Handel började mäta.

Också smycken och skönhetsprodukter ökar i popularitet, även om de fortfarande ligger på lägre nivåer jämfört med blommor.

— Blommor är alltid uppskattat och många mammor verkar också vilja ha tid med barnen, gärna kombinerat med en god middag, säger Maria Mikkonen.

Mors dag, viktig både i hjärtat och för handeln

Fyra av fem svenskar planerar att uppmärksamma Mors dag i år. Män väntas lägga runt 300 kronor på firandet, kvinnor ungefär 230 kronor. Det är en minskad förväntad köpesumma på drygt 10 procent för män, och för kvinnor en uppgång med hela 25 procent jämfört med 2024.

För butikerna är Mors dag en viktig dag. Det är faktiskt den femte viktigaste försäljningsperioden under året, och framför allt är den viktig för butiker inom dagligvaruhandeln.

Sverige
Örebronyheter

Källa: Svensk Handel

You must be logged in to post a comment Login