Man misshandlades under natten

By on 8 februari, 2025
Genrebild

Man i 40-årsåldern anhållen misstänkt för misshandel och försök till grov misshandel utomhus i Örebro, polis larmades till platsen där det uppstått bråk utomhus mellan två män.

Då polis anlände anträffades en man, också han i 40-årsåldern, som hade synliga skador. Enligt honom hade han misshandlats av en namngiven man som gått in i bostaden intill platsen.

Målsägaren skjutsades av polis till sjukhus, där förhör kunde hållas. Utredningsåtgärderna ledde till att en polispatrull kunde gripa den misstänkte, som nu är misstänkt för misshandel och försök till grov misshandel. De olika rubriceringarna beror på att efter att ha slagit målsägaren har han försökt att skada målsägaren med ett vasst tillhygge.

Målsägaren bedöms inte vara allvarligt skadad. Ytterligare detaljer om händelseförloppet kommer inte att lämnas ut, då det finns vittnen till händelsen som ännu inte har förhörts.

Örebro
Örebronyheter

Källa: Polisen

You must be logged in to post a comment Login