- Blod på väg – ny satsning för att rädda liv
- Högvinst på Eurojackpot till Örebro
- En månad för livet i Laxå
- 63 procent av kommunpolitikerna i Örebro tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra
- Resultat av trygghetsundersökningen 2026 i Karlskoga
- Örebropartiet utanför riksdagen
- Höstens första näringslivsråd i Lekeberg
- Småhus och fritidshus får insamlingskärl för förpackningar
- Nu ska Örebro rensas från skräp
- BIK Karlskoga föll i genrepet
Månatlig beräkning av bostadsbidrag ska minska felaktiga utbetalningar
Genrebild
För att minska risken för felaktiga utbetalningar, återkrav och skuldsättning inom bostadsbidraget, ger regeringen Försäkringskassan i uppdrag att förbereda införandet av månadsberäkning av bostadsbidrag.
Bostadsbidragets konstruktion gör att många bostadsbidragsmottagare drabbas av återbetalningskrav, i samband med att det slutliga bostadsbidraget bestäms. Det kan ske om man haft en högre årsinkomst, än den uppskattade inkomsten som det preliminära bostadsbidraget beräknats på.
Genom att i stället införa en månadsvis beräkning av bostadsbidrag, kommer bostadsbidraget att baseras på mer aktuella inkomstuppgifter. Det minskar risken för felaktiga utbetalningar, återkrav och skuldsättning, eftersom bostadsbidrag kommer att lämnas med ett mer korrekt belopp redan från början. Det ska vara lätt att göra rätt.
— För att upprätthålla legitimiteten och förtroendet för vår gemensamma välfärd, måste vi slå vakt om att skattebetalarnas pengar går till de personer som har rätt till ersättningen. Månadsvis beräkning av bostadsbidraget förebygger utbetalningar till personer som inte har rätt till stöd, och gör att många slipper återbetalningskrav, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.
År 2024 blev fyra av tio av de som mottog bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga, på grund av att de haft en högre årsinkomst än den som legat till grund för det utbetalda bostadsbidraget. Genom införandet av en månatlig beräkning av bostadsbidraget, beräknas återkraven minska med cirka 90 procent.
En månadsvis beräkning av bostadsbidraget ska baseras på inkomstuppgifter, från bland annat arbetsgivardeklarationer hos Skatteverket och uppgifter om studiestöd från Centrala studiestödsnämnden (CSN).
Försäkringskassan ska enligt uppdraget förbereda införandet av månadsberäkning av bostadsbidrag, från och med den 1 januari 2027 ska ett mer träffsäkert och korrekt bostadsbidrag kunna beräknas och hanteras automatiserat. Målet är ett system där det blir lätt att göra rätt redan från början.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Socialdepartementet
Latest News
-
Blod på väg – ny satsning för att rädda liv
Vid en allvarlig blödning kan tiden till behandling vara avgörande...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Högvinst på Eurojackpot till Örebro
Fredagskvällen bjöd på tre nya svenska högvinster på Eurojackpot. En...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
En månad för livet i Laxå
Under En månad för livet fyller Laxå kommun Gula bänken...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Brand i gäststuga i Östervik
SOS Alarm fick in samtal med anledning av att en...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Man körde påverkad i Bohult Karlskga
En polispatrull stoppade och kontrollerade en bilist som befunnit sig...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
63 procent av kommunpolitikerna i Örebro tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra
63 procent av kommunpolitikerna i Örebro bedömer att kommunens samverkan...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Resultat av trygghetsundersökningen 2026 i Karlskoga
Som en del av Karlskoga kommuns trygghetsarbete genomförs regelbundet en...
- Posted september 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login