- BIK Karlskoga krossade Mora IK
- Zarah på Kulturkvarteret
- Örebro minskade med 30 företag i januari 2026
- Digitala inköp införs inom hemvården i Karlskoga kommun
- Många sätter personlig prägel på bilen i Örebro län
- Bostadspriserna i Örebro län sjunker
- Människor ska förstå och lita på robotar som lär sig själva
- Tredje raka förlusten för Örebro HK
- Mercury Rising bjuder in örebroarna till ett koreografiskt landskap
- Örebroborna har dyrare bilförsäkringar än alla grannarna
Massivt motstånd mot försämrat högkostnadsskydd
Foto: Jan Torbjörnsson
Över 40 organisationer säger nej till regeringens förslag om ett försämrat högkostnadsskydd genom att stå bakom den namninsamling som Reumatikerförbundet startade i januari 2025. På måndag den 17 februari överlämnas namninsamlingen med ca 25 000 underskrifter till sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson.
Så snart det blev känt att regeringen planerar att försämra högkostnadsskyddet för läkemedel drog en mängd aktörer i gång protester. Pressmeddelanden och uttalanden skickades ut, remissvar skrevs, politikerkontakter togs och debattartiklar och insändare publicerades i olika kanaler.
Reumatikerförbundet, Sveriges största patientorganisation, initierade en debattartikel i Aftonbladet som 26 förbund ställde sig bakom, men även en namninsamling som ännu fler organisationer har anslutit sig till efter hand.
”En lång rad patientorganisationer står bakom listan, men också pensionärsorganisationer, förbund inom funktionshinderrörelsen och andra närliggande organisationer, totalt över fyrtio stycken. Vi är allihop trötta på att kroniskt sjuka, äldre och människor med svag ekonomi ska behöva ta smällen när samhället ska spara pengar”, säger Lotta Håkansson, förbundsordförande för Reumatikerförbundet.
Organisationerna har gemensamt bidragit till att cirka 25 000 personer har skrivit på för att stoppa förslaget om ett försämrat högkostnadsskydd.
Måndag den 17 februari är den sista dagen för remissvar och Lotta Håkansson får då möjlighet att överlämna namnlistan till sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson.
”Vi är glada över att sjukvårdsministern vill lyssna på oss som är oroade över förslaget och hoppas så klart att det dras tillbaka. Redan i dag tvingas många avstå från att hämta ut sin receptbelagda medicin, för att de helt enkelt inte har råd. Det vittnar våra medlemmar om, men det beläggs också i en ny rapport från Sveriges Apoteksförening. Om förslaget blir verklighet kommer ännu fler att tvingas välja bort sin medicin. Det är ovärdigt”, säger Lotta Håkansson.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Reumatikerförbundet
Latest News
-
BIK Karlskoga krossade Mora IK
Under fredagen tog BIK Karlskoga emot Mora IK hemma i...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Zarah på Kulturkvarteret
Älskad, hatad, hyllad och hånad, Sara från Karlstad blev Zarah...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Örebro minskade med 30 företag i januari 2026
Näringslivet i Örebro minskade i januari 2026 med totalt 30...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Bilist körde in i fordon på Riksväg 50
En olycka har inträffat i höjd med Norrplan Örebro, SOS-alarm...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Digitala inköp införs inom hemvården i Karlskoga kommun
Under våren 2026 inför Karlskoga kommun digitala inköp av dagligvaror...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Många sätter personlig prägel på bilen i Örebro län
Att skaffa en personlig skylt till bilen fortsätter vara populärt...
- Posted februari 6, 2026
- 0
-
Bostadspriserna i Örebro län sjunker
De senaste tre månaderna har bostadsrättspriserna i Örebro län sjunkit...
- Posted februari 6, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login