- Titiyo Under Bar Himmel en magisk sommarkväll
- Degerfors kommun skärper kontrollen av yrkesintyg i vården
- Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern
- Här kostar villorna 7,5 miljoner kronor i snitt
- Brotten som slår hårdast mot företagen
- Tidiga insatser och stöd hjälper elever
- Utökat kommunalt ansvar för invasiva främmande arter
- Varning för höga temperaturer
- Riku Koponen Mentalist & Illusionist kommer till 58 meter upp
- Allt färre unga skogsägare – nästan halvering i Örebro län
Mer bönor till barnen om föräldrarna får önska
Tips från ICAs kock Malidza Larsson.Bild: ICA
Fyra av tio föräldrar har under det senaste året brottats med att få sina barn att äta mer frukt och grönt, var tredje har försökt få dem att äta färre sötsaker. Baljväxter, broccoli och blomkål är det som står högst upp på föräldrars önskelistor över vilka grönsaker som de önskar att deras barn åt mer av.
Lösningen kan vara att gömma grönsakerna i barnens favoriträtter, kebab med gömd vitkål och chokladbollar med svarta bönor är några tips från ICAs kock Malidza Larsson.
Grönsaker har en viktig plats på tallriken eftersom de bidrar med fibrer, vitaminer och mineraler, men det kan vara en utmaning att få i barnen tillräckligt med grönt.
— Mitt bästa knep är att inte byta ut favoritrecepten helt, utan att i stället smyga in lite extra nyttigheter. Blomkål och vita bönor är perfekta att gömma i vardagsfavoriterna eftersom de är neutrala i både färg och smak. För att gömma dem riktigt ordentligt är mixern ens bästa vän, säger Malidza Larsson, ICAs vardagskock.
Trojanska grönsaker, så smyger du in grönsaker i barnens favoriträtter
Malidza Larsson delar här sina bästa tips på hur bönorna och blomkålen, kan bli en vardagsfavorit för familjens yngsta medlemmar. Hon kallar detta för ”trojanska grönsaker”, vilket innebär att hon uppdaterar familjens favoritrecept genom att addera lite gömda grönsaker.
- Kebab i långpanna med gömd vitkål och kikärta – mixa ihop riven vitkål, kikärtor, gul lök, vitlök och persilja och blanda sedan med köttfärs, tomatpuré och kryddor. Tryck ut köttfärsblandningen i en långpanna, skåra den i långa remsor och grilla sedan i ugnen. Servera med sallad, kebabsås, bröd eller bulgur. Du hittar hela receptet här.
- Chokladbollar med svarta bönor och dadlar – mixa ihop svarta bönor med smör, dadlar, havregryn och kakao. Sedan är det bara att rulla i kokos. Du hittar hela receptet här.
- Blomkål och vita bönor är perfekta att gömma i vardagsfavoriterna – ett tips är att mixa ihop dem med kycklingfärsen när du gör nuggets. Vita bönor går också att mixa i pannkakssmeten eller en smoothie.
- Ersätt riset med blomkålsris – om du tillagar sushi kan du byta ut hälften av riset mot blomkålsris.
Undersökningens resultat i korthet:
- De grönsaker/rotfrukter flest föräldrar önskar att deras barn åt mer av är baljväxter (51 procent), broccoli/blomkål (47 procent) och gröna blad (40 procent).
- Många föräldrar har under det senaste året försökt få sina barn att äta mer frukt och grönt (40 procent) och färre sötsaker (34 procent).
Hälsa
Örebronyheter
Källa: ICA
Om undersökningen:
Undersökningen har genomförts av Verian på uppdrag av ICA. Den bygger på 4315 intervjuer med den svenska allmänheten 18–84 år, varav 983 intervjuer med föräldrar till hemmavarande barn upp till 18 år. Datainsamlingen genomfördes i den slumpmässigt rekryterade Sifopanelen mellan 27 mars och 7 april 2025.
Related Posts
Latest News
-
Titiyo Under Bar Himmel en magisk sommarkväll
Titiyo Under Bar Himmel med sitt band en sommarkväll i...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Örebro har tredje flest arbetsolyckor per anställd i landet
Örebro har tredje flest anmälda arbetsolyckor med sjukfrånvaro per anställd...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Degerfors kommun skärper kontrollen av yrkesintyg i vården
Degerfors kommun stärker nu sina rutiner för att kontrollera intyg...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Rökutveckling i villa i Frövi
SOS-alarm meddelade att det var rökutveckling i en villa i...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern
En majoritet bland akademiker upplever inte, att det finns en...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Man körde påverkad
En bilist är misstänkt för brott på Ladugårdsängen Örebro, där...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Södra Europa kokar – viktiga tips inför sommarens resor
Delar av Sydeuropa drabbas nu av omfattande skogsbränder, och på...
- Posted juli 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login