- Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
- BIK Karlskoga föll mot tabelljumbon
- Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
- Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
- Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
- Terese skrapade fram 100 000 kronor på Triss åt mormor Margareta
- Drygt 3 700 frivilliga sms-livräddare i Örebro län – men stora skillnader mellan regionerna
- 20 miljoner kronor till internationella samarbeten och utbyten
- Örebro HK krossades i Malmö Arena
- 1177 direkt har flyttat till Vårdappen
Mestadels bättre förutsättningar för biologisk mångfald i Örebro läns skogar
Genrebild
Förutsättningarna för biologisk mångfald i Örebro läns skogar, har under de tre senaste decennierna blivit mestadels bättre. Det visar fem indikatorer för biologisk mångfald, som skogsbolaget Holmen har tagit fram.
I Örebro län har exempelvis andelen äldre skog ökat med 300 procent, och volymen död ved med 143 procent.
— Biologisk mångfald är en förutsättning för allt liv på jorden. För att kunna följa hur livsmiljöerna i skogen utvecklas har vi tagit fram fem indikatorer som tillsammans ger en god bild av förutsättningarna för biologisk mångfald. Indikatorerna visar på en positiv utveckling i såväl Örebro läns som hela landets skogar, vilket är ett tecken på att skogsägarnas sätt att sköta skogen ger resultat, säger Sören Petersson, affärsområdeschef på Holmen Skog.
De fem indikatorer som Holmen bedömer ger en god bild av förutsättningarna för biologisk mångfald i skogen är:
- Andel äldre skog.
- Andel äldre skog med särskild indikation på naturvärden.
- Volym död ved.
- Volym lövträd.
- Volym grova lövträd.
— De fem indikatorerna mäter inte artrikedomen i sig, men de ger en god bild av hur viktiga livsmiljöer i skogen utvecklas och därmed också av förutsättningarna för biologisk mångfald. Exempelvis är äldre träd ofta värdar för fåglar, insekter och mossor, och ungefär en femtedel av alla skogslevande arter är beroende av död ved, säger Sören Petersson.
Grundstatistiken för de fem indikatorerna är hämtad från Riksskogstaxeringen vid Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU). De värden som har använts är glidande femårsmedelvärden, det vill säga ett årligt framtaget medelvärde för den senaste femårsperioden.
Utvecklingen i Örebro läns skogar de senaste tre decennierna är mestadels positiv. Sedan 1996 har vi sett en ökning av äldre skog med 300 procent, av död ved med 143 procent, av lövträd med 20 procent och av grova lövträd med 38 procent.
Äldre skog med särskild indikation på naturvärden har minskat med 5 procent sedan 2005, men här är statistiken baserad på så få provytor att det är svårt att dra några slutsatser.
Holmen har valt startåret 1996 eftersom det är första året då det finns ett femårsmedelvärde för död ved. För äldre skog med särskild indikation på naturvärden, är det första året med ett femårsmedelvärde 2005.
— Skogsnäringen arbetar aktivt för att främja biologisk mångfald, men utmaningen har varit att mäta resultat och utvärdera våra insatser. De fem indikatorer som Holmen har tagit fram bidrar till att lösa det problemet. Vi har nu också själva använt indikatorerna för att få en bild av hur förutsättningarna för biologisk mångfald utvecklas på våra egna marker, och det kommer vi att fortsätta göra varje år framöver, säger Sören Petersson.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Holmen
Related Posts
Latest News
-
Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
Närmare 30 000 personer har sökt till Örebro universitet, som...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
8 807 ungdomar påbörjade sin värnplikt under 2026
Plikt- och prövningsverkets samlade redovisning av mönstring och inskrivning av...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Åldersgräns på sociala medier räcker inte
För att barn ska vara trygga på sociala medier krävs...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Sverige befäster sin position – topp fyra i världen för talang och investeringar
Sverige befäster sin internationella position som ett attraktivt land för...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Låg risk för effektbrist i vinter – men elen kan bli dyr
Sett som land väntas Sverige ha en positiv effektbalans under...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Semesterbokningen kan innebära en risk för dina personuppgifter
Nästan 120 miljoner poster med resenärsuppgifter har exponerats vid 494...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted oktober 17, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login