- Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
- Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
- Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
- Terese skrapade fram 100 000 kronor på Triss åt mormor Margareta
- Drygt 3 700 frivilliga sms-livräddare i Örebro län – men stora skillnader mellan regionerna
- 20 miljoner kronor till internationella samarbeten och utbyten
- Örebro HK krossades i Malmö Arena
- 1177 direkt har flyttat till Vårdappen
- Pontus Björkman kliver in i Örebro SKs tränarstab
- Rekordsommar för kollektivtrafiken i Örebro län
Moah gjorde MFS i Nairobi – Häftig och ovärderlig upplevelse
Foto: Privat via Örebro Universitets nyheter
Efter att ha gjort MFS i Nairobi är Moah Edvinsson säker – hon vill fortsätta att jobba med mänskliga rättigheter. Under tiden i Kenya samlade hon in material till sin uppsats, genom att intervjua flera organisationer om kvinnors sexuella reproduktiva rättigheter.
Moah Edvinsson visste att hon ville åka utomlands under examensarbetet. När hon fick höra talas om möjligheten att söka stipendium genom Minor Field Studies, MFS, kändes det därför som ett naturligt steg. Kenya blev ett självklart val eftersom en vän till familjen bor och arbetar där.
— Det kändes tryggt att ha någon jag känner på plats, som kan hjälpa till och finnas där om något skulle hända. Särskilt när man befinner sig så långt hemifrån, säger Moah Edvinsson.
Uppsatsarbete och vardag i Kenya
Under tiden i Nairobi har Moah Edvinsson arbetat med sin uppsats och intervjuat flera organisationer för sitt examensarbete: kvinnors sexuella och reproduktiva rättigheter. Samtalen har gett henne möjlighet att möta personer med stor kunskap om de frågor hon själv är intresserad av.
— Det roligaste med MFS är att träffa så många nya människor, både i arbetet med uppsatsen när jag fått prata med människor som har så mycket kunskap, säger Moah Edvinsson.
Vid sidan av uppsatsarbetet har Moah Edvinsson upptäckt staden och landet. Hon har besökt kaféer, restauranger och takbarer, åkt på safari och gjort utflykter.
— Det är verkligen väldigt lätt att skaffa vänner här, och det har jag tyckt varit både kul och skönt då jag var lite nervös inför det, säger Moah Edvinsson.
En annan syn på tid
En av de största utmaningarna var att vänja sig vid att tider och planer inte alltid fungerar på samma sätt som hon är van vid från Sverige.
— Det mest utmanande tycker jag har varit den afrikanska livsstilen och kulturen. De lever efter ”pole pole” som i princip betyder att ta det lugnt på swahili. Och det är verkligen vad alla gör. Folk säger saker utan att det egentligen har någon innebörd, till exempel ”ja, vi ses på middag ikväll”. I Sverige betyder att man ska ses på kvällen, här betyder det i princip ”vi får se om vi ses”, säger Moah Edvinsson.
Erfarenheterna hon har med sig från tiden i Kenya är flera. Hon har lärt sig hur samhället fungerar i Afrika, en helt ny kultur och mycket om sig själv. Men framför allt har hon fått insikten om att hon verkligen vill fortsätta jobba med mänskliga rättigheter.
”Våga göra det”
Till den som funderar på att söka MFS har Moah Edvinsson ett tydligt råd: ta chansen.
— Funderar du på att åka på MFS, så GÖR DET! Du kommer ångra det om du inte gör det, det är en helt ovärderlig upplevelse som du kommer tacka dig för resten av livet, säger Moah Edvinsson.
För henne handlar erfarenheten om mer än själva examensarbetet. Det handlar också om att våga lämna det välbekanta och ge plats åt erfarenheter som annars kanske aldrig hade blivit av.
— Jag tänker ofta på att när jag sitter där gammal och skröplig, då vill jag tänka tillbaka på allt jag gjort och upplevt och inte sitta där med ånger över allt jag inte gjorde, säger Moah Edvinsson.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Text: Anna Asplund
Related Posts
Latest News
-
Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
Fredag 23 oktober är det dags för Kulturnatten, en gemensam...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
Örebro kommun utvecklar samarbetet med några av stadens elitidrottsaktörer, för...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Man stal i livsmedelsbutik
Personal iakttar hur en man stjäl en vara i en...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
Det såg länge ut att bli full pott för Kumla...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Påverkad man omhändertogs
Höggradigt påverkad person omhändertagen, polis beordras till centrala Örebro med...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Minderårig stal i livsmedelsbutik
Minderårig ertappad efter ha stulit i livsmedelsbutik i Örebro, polis...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Man gick på E18
Flera samtal om gångare på E 18 i Örebro, polis...
- Posted oktober 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login