- Patrik Karlkvist stannar i Örebro
- Degerfors IF städade enkelt av IFK Östersund
- Rekordmånga utbytesstudenter väljer Örebro universitet
- Premiär för frustande tolkning av Den gudomliga komedin
- Örebroarna positiva till elbil men pris och räckvidd avgör
- Activate Kopparberg nytt projekt för barn och ungdomar
- Ta del av finsk kultur och språk vid årets familjedag
- Körkortsprovet giltigt i ett år
- Örebro SK vann klart mot Sollentuna
- Örebro HK visade styrka när man besegrade Timrå IK
Mode bakom stark second hand-försäljning
Det tredje kvartalet uppvisade en tillväxt i försäljningen om drygt 8 procent, samt något fler som handlade second hand under kvartalet.Bild: Svensk Handel
Efter rekordförsäljningen i augusti var second hand-försäljningen i september i linje med motsvarande period förra året, på drygt 1,3 miljarder. Andelen av konsumenterna som handlade second hand under månaden steg däremot något, det visar Svensk Handels Pre Loved-indikator i september.
Det tredje kvartalet uppvisade en tillväxt i försäljningen om drygt 8 procent, samt något fler som handlade second hand under kvartalet. Den starka försäljningen i augusti är den uteslutande bidragande faktorn till tillväxten i kvartalet.
— Det finns inga tecken på att intresset för second hand är på väg att minska. Snarare tvärtom. Vi ser hur allt fler aktörer ger sig in på marknaden och gör second hand-produkter tillgängliga för en bred allmänhet. Utvecklingen skulle kunna skyndas på ytterligare, ifall politiken på allvar tog tag i frågan om sänkt moms på second hand. Tiden är kommen, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Mode hetaste kategorin 2025
På produktkategorinivå är det tydligt att mode är den hetaste kategorin att handla i 2025. Inte bara för att den är störst i absoluta tal, den visar också starkast tillväxt. I september var försäljningen i kategorin nära 30 procent högre i årstakt, och i tredje kvartalet var tillväxten över 33 procent. För helåret 2025, till och med september, summeras tillväxten till nära 7 procent i årstakt.
— Allt fler svenskar ser möjligheten till att både konsumera hållbart, och i många fall också konsumera till lägre priser. Konsumenterna förväntar sig hållbara och långsiktiga produkter, och svenska handelsföretag arbetar intensivt för att tillmötesgå dessa behov. Ett aktivt hållbarhetsarbete är idag en enorm konkurrensfördel, säger Maria Mikkonen.
Nätförsäljningen steg med fyra procent i september, jämfört med september förra året, och landade på knappt en miljard kronor. Kanalens andel av den totala försäljningen steg däremot med 4 procentenheter, till 75 procent i september. Hittills i år, fram till och med september, uppgår försäljningen i kanalen till 8,3 miljarder kronor, och visar en blygsam tillväxt i årstakt om knappt 1 procent.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Svensk Handel
Related Posts
Latest News
-
Patrik Karlkvist stannar i Örebro
Patrik Karlkvist blir kvar i Örebro under flera år framöver,...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
MC och bilist i olycka på Landsväg 244
Trafikolycka på Landsväg 244 vid Nora, SOS-alarm meddelade att det...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Degerfors IF städade enkelt av IFK Östersund
Degerfors IF har kommit igång ordentligt och visat upp ett...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Cyklist och bilist i kollision på E18
Trafikolycka mellan cyklist och bilist på E18 vid Villingsberg, olyckan...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Rekordmånga utbytesstudenter väljer Örebro universitet
Nästan 200 internationella studenter från 27 länder kommer till Örebro...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Premiär för frustande tolkning av Den gudomliga komedin
Den 12 september får Den gudomliga komedin premiär på Örebro...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Bilist körde påverkad på väster i Örebro
Polis har stoppat en bilist på väster i Örebro där...
- Posted augusti 19, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login