- Örebro kommun värst drabbat av naturskador
- Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
- Lagerhaus verksamhet fortsätter som vanligt
- Örebros jakt räckte inte ända fram
- Entréskolan vinnar av Skolutmaningen 2024
- Vittnen sökes i samband med trafikolycka
- Hyrorna klara för LIBOs hyresgäster
- Seger i gårdagens derby för Kumlas Damer
- Ändrade egenavgifter för Serviceresor
- Ny forskning förbättrar behandlingen av korsbett hos barn
MSB föreslår ersättare
MSB föreslår ersättare till radiokommunikationssystemet Rakel. MSB lämnar i dag in svar på ett regeringsuppdrag avseende det samlade behovet av ett nytt, utvecklat och säkert kommunikationssystem för samhällsviktiga aktörer. I svaret beskrivs bakgrunden till det samlade behovet av ett nytt kommunikationssystem, samt förslag på teknisk lösning och rollfördelning.
Räddningstjänst, polis, ambulans och annan samhällsviktig verksamhet behöver ha tillgång till kommunikation som är robust och säker för att klara sina uppdrag. Kommunikation som ska fungera i vardagen såväl som vid kriser och ytterst höjd beredskap. Radiokommunikationssystemet Rakel som används i dag är ett mycket viktigt verktyg för dessa aktörer och för svensk krisberedskap.
Rakel har använts i över 15 år och är främst byggt för tal. Systemet stödjer inte de utökade behov som dagens Rakel-användare har med tanke på digitaliseringen och teknikutvecklingen. Behoven omfattar framförallt utökad datakapacitet för till exempel film och bildöverföring vid en pågående insats, delning av lägesbilder eller användande av drönare vid skadeplatser. Därför föreslår MSB en ersättare till radiokommunikationssystemet Rakel.
– Ökad digitalisering och förändrade säkerhetspolitiska förutsättningar ställer krav på ett samhällsgemensamt och säkert system för mobil datakommunikation. Rakel behöver ersättas med ett modernare system som förutom tal även kan hantera till exempel realtidsöverföring av data och rörliga bilder från en insats eller skadeplats, säger Camilla Asp, vikarierande generaldirektör för MSB.
Bredare uppdrag till MSB
Det nya kommunikationssystemet har arbetsnamnet Rakel G2. I svaret till regeringen föreslås
att MSB får ett bredare uppdrag och ett utökat helhetsansvar för arbetet med det framtida kommunikationssystemet. I svaret redogörs även för uppskattade effekter för olika krisberedskapsaktörer och för det svenska samhället i stort. MSB förordar också obligatorisk anslutning för aktörerna inom bland annat räddningstjänst och sjukvård. Enligt preliminär bedömning föreslås nuvarande Rakel avvecklas 2027.
Anslagsbehovet för att bygga upp den nya kommunikationslösningen är omfattande och uppskattas till 7,3 miljarder kronor. Det är nu upp till regeringen att fatta beslut för att MSB ska kunna gå vidare med förslaget.
Många användarorganisationer har varit delaktiga i arbetet
Arbetet har bedrivits i nära dialog med exempelvis Polismyndigheten, Sveriges kommuner och Regioner (SKR), Trafikverket och Svenska kraftnät De har fått vara med och påverka inriktningen i det förslag som nu läggs fram.
– Användarnas synpunkter är väldigt viktiga. Det förslag som nu läggs fram utnyttjar de statliga infrastrukturresurser som redan finns samt utnyttjar marknadens teknik och innovation, säger Camilla Asp
Regionalt
Örebronyheter
Källa MSB
Bakgrund
MSB tilldelades i juni förra året ett utredningsuppdrag (Ju2020/02485/SSK) där uppdraget var att analysera och lämna förslag på hur ett utvecklat och säkert kommunikationssystem bäst kan tillgodoses och vem eller vilka aktörer som bör få ansvaret att genomföra förslaget.
Related Posts
Latest News
-
Örebro kommun värst drabbat av naturskador
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna, där Örebro kommun var...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 20-årig man,...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Fortsatt höga vinster i fjärrvärmebranschen
Trots att produktionskostnaderna ökat kraftigt de senaste åren, har många...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Bara två av fem husägare litar på kommunens åtgärder för extremväder
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna. En ny Sifo-undersökning från...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Lagerhaus verksamhet fortsätter som vanligt
Lagerhaus AB inleder företagsrekonstruktion för att säkra framtiden, verksamheten fortsätter...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Rekordstort intresse för att sälja på Tradera
Januari är känt som årets fattigaste månad. Med en fortsatt...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted januari 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login