- Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
- Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
- Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
- Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
- Nattarbete på Storgatan i Nora
- Polis till gymnasieskola under morgonen
- Färre och större mjölkgårdar kan göra Sverige mer sårbart
- Självmål sänkte Örebro SK
- Optiker Maya från Örebro hjälper behövande på Zanzibar
När ljuset kommer men orken uteblir
Genrebild
När ljuset återvänder förväntas energin göra detsamma, men så ser det inte ut för alla. För vissa förstärker våren känslor av nedstämdhet och otillräcklighet, något som ibland beskrivs som vårdepression.
Dagarna blir ljusare, naturen vaknar till liv och man förväntas känna energi och glädje. Men för vissa sker det motsatta. Istället för lättnad kan våren förstärka känslor av nedstämdhet, trötthet och otillräcklighet, något som ibland kallas för vårdepression.
Förväntningar på att må bra kan göra det svårare för den som inte gör det. När omgivningen präglas av nystart och optimism kan kontrasten bli tydlig, vilket i sin tur kan förstärka känslan av att vara ur synk – både med sig själv och med andra.
— Många blir förvånade och ibland till och med besvikna över att de mår sämre när ljuset kommer tillbaka. Men förändringar i rutiner, sömn och kravbild kan påverka oss mer än vi tror, säger Dolores Danielsson, psykolog på dinpsykolog.se.
Övergången mellan årstider innebär inte bara mer ljus, utan också en förändring i tempo och sociala förväntningar. För vissa kan det skapa en inre stress snarare än energi.
— Ibland behöver vi påminna oss själva om att varje omställning kräver energi. När knopparna brister så kan vi själva brista ut i tårar, av trötthet eller otillräcklighet. Våra känslor följer inte kalendern. Det är något djupt mänskligt i det, säger Dolores.
Att förstå att reaktionen är vanlig och att ge sig själv utrymme att anpassa sig i sin egen takt kan göra stor skillnad.
Psykologens 10 tips: Så hanterar du vårdepression
1. Sänk kraven på att må bra:
Det är inte konstigt att man inte känner sig energifylld bara för att det blir ljusare. Man ska tillåt sig att vara där man är, utan att jämföra med hur man “borde” må.
2. Normalisera reaktionen:
Nedstämdhet på våren är inte ovanligt, även om det pratas mindre om det. Att förstå att fler känner liknande kan minska känslan av att vara ensam.
3. Ta förändringen i din egen takt:
Öka aktivitet och socialt liv gradvis istället för att gå från noll till hundra, kroppen och hjärnan behöver tid att ställa om.
4. Var uppmärksam på sömnen:
Ljusare kvällar kan påverka dygnsrytmen. Försök hålla regelbundna sovtider och skapa nedvarvningsrutiner.
5. Begränsa jämförelser:
Sociala medier kan förstärka bilden av att “alla andra” mår bra och är produktiva, pauser från flöden kan minska pressen.
6. Behåll rutiner även när motivationen sviktar:
Små, stabila rutiner kring mat, rörelse och vila kan ge en känsla av kontroll och trygghet.
7. Var snäll mot dig själv:
Självkritik riskerar att förstärka nedstämdheten, försök att möta sig själv med samma förståelse som man skulle ge en vän.
8. Sök ljus och rörelse – men utan krav:
Dagsljus och fysisk aktivitet kan hjälpa, men det behöver inte vara prestationsinriktat. En kort promenad räcker långt.
9. Prata med någon du litar på:
Att sätta ord på hur man mår kan minska tyngden. Man behöver inte ha en lösning, att bli lyssnad på räcker långt.
10. Sök stöd om det håller i sig:
Om nedstämdheten inte släpper eller påverkar vardagen, kan professionell hjälp vara ett viktigt stöd.
När ska man söka hjälp?
Om nedstämdheten håller i sig över tid och påverkar det energi, sömn eller vardagliga funktion. Om man känner stark självkritik, hopplöshet eller har svårt att känna glädje i sådant som tidigare varit meningsfullt.
Att prata med en psykolog kan hjälpa till att förstå vad man går igenom och hitta strategier för att må bättre.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Din Psykolog
Related Posts
Latest News
-
Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
En stor del av flerbostadshusen från miljonprogramsåren står inför betydande...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
Den 9 september öppnar Örebro medicinhistoriska Sällskap, en utställning om...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
Från onsdag 9 september till fredag 11 september kan det...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
Nu startar Familjecentralen i Askersund en ny omgång av föräldragruppen...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
På grund av en gemensam personalaktivitet/utbildning håller återvinningscentralen vid Skäret...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Nattarbete på Storgatan i Nora
Natten mellan 9 och 10 september genomför Nora kommun ett...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Laddpausen gör oss till bättre förare
En majoritet av svenska elbilsförare ser idag laddpausen som något...
- Posted september 8, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login