Nora fylls av jul nu i helgen

By on 4 december, 2025
Genrebild

Julmarknad i Nora under helgen 6-7 december, här är information om vad som händer samt vilka gator som är avstängda i Nora under den kommande helgen.

Nora Julmarknad arrangeras alltid andra helgen i advent. Stadens centrum fylls av marknadsbord med hantverk, gårdsprodukter och julstämningen går inte att ta miste på.

Julmarknad på gator & torg

Staden är fylld av marknadsstånd där du kan köpa hantverk, gårdsprodukter och annat smått och gott. Marknaden och stadens butiker håller öppet lördag och söndag kl 10-16.

Julmys i Bryggeriet

Julstämning i genuin hantverksmiljö med öppna verkstäder, ateljéer och butiker samt julmarknad på området och i Bryggerihuset. Julmarknad och verksamheter har öppet lördag och söndag kl 10-16. Pyssel och tipspromenad för barn båda dagarna.

I och med Noras julmarknad kommer också vissa gator att stängas av, då de är fylla med utställare.

Följande gator är avstängda:

  • Fredag 5 december klockan: 18.00 – söndag 7 december klockan: 21.00
  • Storgatan – från Kungsgatan till Konsumparkeringen.
  • Rådmansgatan – från Storgatan till Prästgatan.
  • Prästgatan – från Rådmansgatan till Apoteket.
  • Borgmästargatan – från Hotellets parkering till Kungsgatan.
  • Borgmästargatan – från Hotellets parkering till Kungsgatan
  • Hela torget. Från fredag klockan 14.00 till söndag klockan 21.00.

Nöje | Nora
Örebronyheter

Källa: Nora kommun

You must be logged in to post a comment Login