- Titiyo Under Bar Himmel en magisk sommarkväll
- Degerfors kommun skärper kontrollen av yrkesintyg i vården
- Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern
- Här kostar villorna 7,5 miljoner kronor i snitt
- Brotten som slår hårdast mot företagen
- Tidiga insatser och stöd hjälper elever
- Utökat kommunalt ansvar för invasiva främmande arter
- Varning för höga temperaturer
- Riku Koponen Mentalist & Illusionist kommer till 58 meter upp
- Allt färre unga skogsägare – nästan halvering i Örebro län
Nordlos förvärv av Nethouse – ”Snart är vi störst inom IT-säkerhet”
Bild: Nordlo
IT-koncernen Nordlo köper Nethouse, förvärvet är det 19:e sedan Nordlo bildades och det enskilt största hittills sett till omsättning.
— Förvärvet är ett led i vår ambition att bli störst inom IT-säkerhet, säger Fredrik Almén, koncernchef Nordlo.
Nethouse är specialister inom cybersäkerhet, moln och infrastruktur. Kunderna återfinns inom de flesta branschsegment, främst inom det större spektrumet av små och medelstora bolag. Nethouse har kontor i Göteborg, Karlstad, Sundsvall och Örebro.
Bolaget hade 2025 en omsättning på 253 miljoner kronor och är därmed det största enskilda förvärvet sedan Nordlo bildades 2018.
— Verksamheten i Göteborg har specialistkompetens inom identitets- och behörighetshantering, IAM. Det blir ett starkt komplement till Nordlos befintliga säkerhetserbjudande och något som våra kunder kommer efterfråga, säger Fredrik Almén.
Nordlo finns idag på ett stort antal orter i Sverige, etableringen i Karlstad innebär en ny geografisk närvaro.
— Nethouse är ett bolag vi följt under lång tid, tajmingen var rätt. Man ser direkt logiken mellan Nethouse och Nordlo. De har en verksamhet som är lik vår, med drifts- och konsulttjänster, samt mycket nöjda kunder och medarbetare, säger Fredrik Almén.
— Nordlo och Nethouse passar väldigt bra ihop både erbjudandemässigt och kulturellt. Tillsammans kan vi ge våra kunder ett bredare erbjudande och en större leveranskapacitet, samtidigt som våra medarbetare får fler kollegor och nya utvecklingsmöjligheter. Vi ser fram emot att ta nästa steg på vår resa tillsammans med Nordlo, säger Johan Ripe, vd på Nethouse.
Nordlos strategi är att växa såväl organiskt som med förvärv av entreprenörsledda bolag. Bakom förvärvsstrategin finns ägaren FSN Capital Partners, som under 2024 tillförde 1,5 miljarder kronor för att accelerera expansionen. I september 2025 anställde Nordlo Karolina Båvenholm som M&A-ansvarig, Nethouse blir hennes andra förvärv sedan tillträdet.
— Det är lite av en köpares marknad. Vi tittar aktivt på minst två, tre bolag varje vecka. Samtidigt är de bolag som ’bockar av alla boxar’ för oss extremt få. De ska ha rätt erbjudande, nöjda kunder och framför allt rätt kultur, säger Karolina Båvenholm, M&A-ansvarig Nordlo.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Nethouse
Nethouse har cirka 120 medarbetare, kontor i Göteborg, Karlstad, Sundsvall och Örebro, och omsatte 253 MSEK 2025. Bolaget förvärvades av den börsnoterade koncernen Combinedx.
Related Posts
Latest News
-
Titiyo Under Bar Himmel en magisk sommarkväll
Titiyo Under Bar Himmel med sitt band en sommarkväll i...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Örebro har tredje flest arbetsolyckor per anställd i landet
Örebro har tredje flest anmälda arbetsolyckor med sjukfrånvaro per anställd...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Degerfors kommun skärper kontrollen av yrkesintyg i vården
Degerfors kommun stärker nu sina rutiner för att kontrollera intyg...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Rökutveckling i villa i Frövi
SOS-alarm meddelade att det var rökutveckling i en villa i...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern
En majoritet bland akademiker upplever inte, att det finns en...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Man körde påverkad
En bilist är misstänkt för brott på Ladugårdsängen Örebro, där...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Södra Europa kokar – viktiga tips inför sommarens resor
Delar av Sydeuropa drabbas nu av omfattande skogsbränder, och på...
- Posted juli 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login