- Jämlikhetsgruppen får hedersomnämnande
- Tilda fick nya perspektiv och erfarenheter efter VFU i Spanien
- 125 miljoner till kultur i Örebro län
- Dags att ansöka om skolskjuts inför läsår 26/27 i Degerfors kommun
- Dags att söka vägbidrag för 2025 i Askersunds kommun
- Fler länsinvånare ska ta steget in på arbetsmarknaden genom samarbete
- Stand-up sessions på Makeriet våren 2026
- Ekonomisk kris hotar framtiden för KIF Örebro
- Yrkesmässa i Lekeberg igen
- Fira Sverigefinnarnas dag med Lindesbergs kommun
Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
Foto: Anders Olofsson
En ny funktion på orebro.se, gör det enklare att se resultat från kommunens livsmedelskontroller. Med den nya funktionen kan man söka efter bland annat butiker och restauranger, och enkelt se resultaten från livsmedelskontroller som gjorts.
Örebro kommun genomför varje år ca 1300 livsmedelskontroller, hos ca 900 verksamheter som hanterar livsmedel. Resultaten från kontrollerna är offentliga och alla har rätt att ta del av de, nu finns en ny funktion på orebro.se som gör det enklare för dig att se resultaten.
Så presenteras resultaten
Resultat visas för alla verksamheter som Örebro kommun har registrerat för kontroll. De tio senaste kontrollerna hos varje verksamhet visas, och du kan se resultat upp till sex år tillbaka. Förklaring till resultaten finns på webbplatsen.
Verksamheterna kategoriseras så här:
- Butik – alla livsmedelsbutiker, kiosker och handlare.
- Restaurang och café – alla matställen och serveringar, från rena restauranger till pizzerior och gatukök, det vill säga där man kan äta mat.
- Skola, vård och omsorg – verksamheter som serverar mat till skolelever, våra äldre och de som är i behov av vård. Ofta offentliga aktörer, men även en hel del privata livsmedelsföretag.
- Övrig verksamhet – producenter, distributörer, grossister, matmäklare, hantverkare, bryggerier, ambulerande verksamheter som torghandlare och food trucks, med flera.
Sökfunktion och karta
På webbplatsen finns en textbaserad och tillgänglighetsanpassad sökfunktion, man kan också få en överblick över alla livsmedelsverksamheter i en karta. En livsmedelsverksamhet publiceras i kartan när den startar och verksamheten anmäls till kommunen.
Resultatet från en kontroll dröjer några veckor innan den publiceras från det att kontrollen är gjord, eftersom verksamheten får ta del av resultatet först. Därför kan kontroller ha gjorts utan att de syns på webbplatsen.
Begär ut rapporter och lämna klagomål
Från webbplatsen kan man begära ut rapporterna, om det är något särskilt man vill läsa i sin helhet. man kan också lämna klagomål på en livsmedelsverksamhet.
Information om Örebro kommuns livsmedelskontroller hittar man på https://www.orebro.se/foretag–naringsliv/driva-foretag/livsmedelsverksamhet/resultat-fran-livsmedelskontroller.html
Örebro/Länet
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Man misshandlade kvinna i Örebro
Polisen fick in samtal om en man som hade slagit...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Jämlikhetsgruppen får hedersomnämnande
Jämlikhetsgruppen inom Miljöavdelningen tilldelas ett hedersutnämnande för sitt långsiktiga och...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Tilda fick nya perspektiv och erfarenheter efter VFU i Spanien
Erfarenheterna från verksamhetsförlagd utbildning (VFU) utomlands gav lärarstudenten Tilda Fransson...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
125 miljoner till kultur i Örebro län
Den 13 februari beslutade Region Örebro läns kulturnämnd, att fördela...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Bilister i olycka i Hagaberg i Lindesberg
SOS-alarm meddelade att två bilar var inblandade i en olycka,...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Dags att ansöka om skolskjuts inför läsår 26/27 i Degerfors kommun
Är ditt/dina barn i behov av skolskjuts inför nästa läsår...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Dags att söka vägbidrag för 2025 i Askersunds kommun
Bidrag till enskild väg utan statsbidrag måste sökas för varje...
- Posted februari 18, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login