- 58 meter upp med Pariserhjulet
- Dödligheten i stroke har halverats i Örebro län
- HR-chefen lämnar Karlskoga kommun för uppdrag inom Försvarsmakten
- Hitta din väg vidare med IM
- Hjärnskakning före körtelfeber kopplas till ökad risk för MS
- Familjematiné Tsatsiki, morsan och polisen på Bio Roxy
- Olika vägar till sjuksköterskeyrket samma mål
- Avrådan från bad vid Husabergs udde, Hagabadet och Borgmästareholmen
- Hallsbergs bibliotek satsar på läsglädje med gåvoböcker till barn
- Snart startar höstens kurser på Kulturskolan Garnalia i Lindesberg
Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
Bild: Örebro kommun
Från och med måndag 14 april gäller nya parkeringsavgifter i centrala Örebro. De införs i det område som idag är zon 1, som nu utökas till att även omfatta Vasatorget, Västra Bangatan och Hamnplan. Följ skyltning på plats och betala med Flowbird. De nya avgifterna gäller de kommunala parkeringarna och införs i tre områden under året, där zon 1 är först ut.
Taxan beslutades av Kommunfullmäktige i oktober förra året. På vardagar och vardag före sön- och helgdag (till exempel lördag) kl. 8–20 blir avgiften 25 kr per timme. På sön- och helgdag kl. 8–14 blir avgiften 25 kr per timme. Övrig tid blir avgiften 2 kr per timme.
Tiden man får stå på samma plats begränsas på några gator i zonen (de platser där man får stå högst 30 minuter har ingen avgift). Den 14 april införs även avgifter på anvisade buss och mc-parkeringar. Målet med en högre avgift från start än tidigare kombinerat med tidsbegränsningar, är att öka ruljangsen på platserna och därmed förenkla att hitta en ledig parkeringsplats. Förhoppningen är att den ökade ruljangsen även ska gynna cityhandeln. Flera kunder kan använda samma parkeringsplats.
— Färre som letar parkering leder även till bättre framkomlighet och trafiksäkerhet för alla trafikslag, säger Rasmus Bengtzing, gruppchef på Teknik- och serviceförvaltningen.
Incitament för hållbart resande
Den nya taxan är i linje med arbetet i Örebro kommun för att öka det hållbara resandet, genom ett ökat incitament att gå, cykla eller ta bussen. Idag görs till exempel många korta bilresor inom centrum. Väljer fler andra färdsätt blir det ännu enklare för dem som måste ta bilen att hitta en ledig plats. Bilister som ska parkera en längre tid har privata parkeringshus att tillgå.
Följ skyltning på plats och betala med Flowbird
Flowbird gäller som betalningsleverantör på alla kommunala parkeringar. Betala med sms, app eller i automat. En samlad information om olika betalningssätt, översikt över parkeringszoner och aktuella avgifter finns på orebro.se/betala-parkering. Man når även sidan via en QR-kod på vita informationsskyltar på plats från Örebro kommun, de ersätter skyltar från Flowbird.
Några till förändringar i zon 1 är följande:
- Skyltar som anger vilka datum du inte får parkera visar nu vägmärken för jämna och ojämna datum i stället för text, för att förenkla för alla oavsett språk. Tänk på att parkeringsförbud vissa datum och tider är till för nödvändigt underhåll, till exempel sandupptagning – tack för visad hänsyn!
- Parkeringar för rörelsehindrade med parkeringstillstånd kommer ha tidsbegränsning på tre timmar mellan kl. 6-22, övrig tid ingen begränsning i hur länge man kan stå.
- Boendeparkering, det vill säga ett tillstånd man kan ansöka om för att parkera billigare på gator nära sin bostad, finns inte i zon 1. Anledningen är att det finns parkeringshus och platserna i zonen främst är till för korttidsparkering och besökare till city. Det medför att det från och med den 14 april inte går att ansöka om tillstånd för boendeparkering på Gustavsgatan/Västra Bangatan som då ligger inom zon 1.
På gång under 2025 – ny zonindelning och fler kan söka boendeparkering
Nyheterna för zon 1, är det första steget av tre i införandet av ny parkeringstaxa under 2025. Ny zonindelning i zon 2 runtom zon 1 och en ny zon längst bort från centrum, zon 3, införs senare under året. I dessa finns boendeparkering. Ansökningen till tillstånd för boendeparkering i de utökade delarna av zon 2 och de nya zonerna 2A och zon 3 är inte öppen än, utan öppnar på orebro.se cirka en månad innan respektive område börjar gälla. På orebro.se finns aktuell information om boendeparkering.
Parkeringsavgifterna i zonerna blir efter införande, i nivå med vad andra kommuner i motsvarande storlek tar ut för avgifter. De nya avgifterna gäller bara parkeringsplatser på kommunens gatumark, så kallad allmän platsmark. Utöver dessa finns parkeringar på tomtmark (privat mark) i och utanför zonerna, på tomtmark beslutar markägarna om avgiften och de kan därför variera. Man ser att det är på tomtmark om det vid infarten finns en skylt med kontaktuppgifter till aktören som övervakar platsen.
En översikt över alla nya avgifter 2025 finns redan nu på orebro.se/parkering.
Ekonomi | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Qstar stärker sin närvaro – öppnar nya station i Askersund
Qstar fortsätter att växa och stärker nu sitt stationsnät genom...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
När barnens hjältar inspirerar till medvetna val
I juli lanserade Lidl ett unikt samarbete med det populära...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Fritidskortet ska utvecklas för framtiden
Regeringen ger ett brett myndighetsuppdrag för att ta fram förslag...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Modehandeln gick starkt i juni – ”ett styrkebesked”
Den svenska modehandeln inledde sommaren starkt. Svensk Handels Stilindex för...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Kortet på resan – så håller man koll på semesterkassan
Oro för flygstrul, högre resekostnader och vanliga kortmissar utomlands gör...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Sverige fördjupar samarbetet med Brasilien
I samband med utrikesministerns besök i Brasilien undertecknade länderna på...
- Posted augusti 7, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login