- Lita inte blint på plottern
- Välkommen till Öppen Trädgård 2026
- Petra Marklund till Stora Hjortstorps gård
- Tre av fyra mc-förare ser andra trafikanter som den största risken
- Forskningsstudie ger nya perspektiv till hundägare som har barn med astma
- Etikarbetet har gjort omstart på Lindesbergs lasarett
- Arachne spelar live på OpenART 2026
- Ving satsar vidare från Örebro Airport – tre direktlinjer till Medelhavet sommaren 2027
- Här är missnöjet med vägarna störst i länet
- Värmeslag hos hundar är mer än bara heta bilar
Nu öppnar nya K-Bygg i Marieberg Örebro
K-Bygg - en bygghandel för både proffs och privatpersoner i Marieberg (Örebro).Bild: Kesko Sverige
Kesko Sverige fortsätter sin offensiva satsning på den svenska byggmarknaden. Som en del i den strategiska omställningen mot ett starkare, tydligare erbjudande under ett gemensamt varumärke har nu K-Bygg öppnat i Örebro.
Det tidigare K-Rauta-varuhuset har genomgått en omfattande förvandling och är nu en modern, fullserviceanläggning inom K-Byggs växande rikstäckande nätverk.
Det finskägda byggvaruhuset K-Rauta har nu bytt namn till K-Bygg. Verksamheten har inte upphört i Sverige, tvärtom har den utvecklats till något ännu bättre, med större fokus på kundernas behov och byggproffsens vardag.
— Det här markerar början på en ny era för Kesko i Sverige – och jag är både stolt och förväntansfull över att få kliva in som VD just i denna fas av verksamhetens utveckling, säger Magnus Johansson, ny VD för Kesko Sverige sedan 5 maj. — Genom att samla all vår erfarenhet, kompetens och våra resurser bakom varumärket K-Bygg, stärker vi vår position på marknaden och skapar ännu bättre förutsättningar för både våra kunder och våra medarbetare och det är ett tydligt vägval. Vi bygger en mer fokuserad, hållbar och kundnära verksamhet med målet att bli nummer ett inom bygghandeln i Sverige.
Den nya K-Bygg-anläggningen i Örebro, Marieberg, har rustats upp med ett förbättrat kundflöde, ett utökat sortiment anpassat för byggproffs, ett generöst drive-in-lager och bra mötesytor för proffskunderna i nära anslutning till våra serviceinriktade företagssäljare.
— Vi har byggt om det före detta K-Rauta varuhuset till framtidens K-Bygg. Det här är inte bara ett nytt namn på fasaden – det är en tydlig signal om att vi vill vara den bästa bygghandeln för våra projektkunder, säger Erik Öhlin, affärsområdeschef på K-Bygg.
Platschef Andreas Andersson i Örebro är stolt över förvandlingen:
– Vi välkomnar alla byggproffs och hemmabyggare till vår anläggning i Marieberg, där våra medarbetare hjälper kunderna att bygga bättre.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Kesko Sverige
Related Posts
Latest News
-
Lita inte blint på plottern
Plottern är ett ovärderligt hjälpmedel ombord, men den visar inte...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Åtta av tio öppna för en skärmfri dag
En klar majoritet vill minska sin skärmtid i sommar, hela...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Möjligheterna till ökat bostadsbyggande utreds
En särskild utredare ska analysera vilka hinder som finns, vilka...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Så löser man matpusslet under sommarlovet – kockens bästa tips
Sommarlov, semester och avkoppling väntar för många, men när skolor...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Välkommen till Öppen Trädgård 2026
Trädgårdar i Örebro län öppnar för besökare under årets Öppen...
- Posted juli 19, 2026
- 0
-
Sociala mediers påverkan på pojkar och män ska undersökas
I sociala medier kan pojkar och unga män exponeras för...
- Posted juli 19, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login