- Testa något nytt ta båten till badplatsen
- ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
- Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
- Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
- Förskolan Solberga i Askersund invigd
- Eleverna på de kommunala gymnasieskolorna fortsätter att nå höga resultat
- Socialministern besöker Kumla
- Så kan midsommarmaten göra dig sjuk undvik de vanligaste misstagen
- Ta hand om dig i sommar se över ditt medicinskåp
- Stipendiater på anpassade grundskolan firades i Askersund
Ny antologi belyser skillnader mellan flickors och pojkars stöd i skolan

Genus och specialpedagogik – praktiknära perspektiv heter en vetenskaplig antologi med åtta texter skrivna av forskare hemmahörande i både Sverige och Finland. Antologin är ett resultat av ett samarbete mellan Umeå universitet och Specialpedagogiska skolmyndigheten.
Vid en närmare titt på rådgivningsärenden på SPSM kunde man se att skolor inte initierar en utredning avsärskilt stöd för en flicka med en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning lika ofta som för en pojke med samma problematik. Orsaken ville bland andra Charlotta Petterson, nationell FoU-samordnare på SPSM, titta närmare på och initierade därför ett internt projekt, Villkor för flickors och pojkars stöd. Tillsammans med Umeå universitet anordnades även en forskarträff på ämnet genus och funktionsnedsättningar. Resultatet blev en antologi som nu finns att läsa och beställa på vår webbplats.
Begränsad andel forskning på ämnet genus och specialpedagogik
Redan när vi initierade forskarseminariet i Umeå märkte vi att forskning med kombinationen genus och specialpedagogik är ganska begränsad. Därför känns det väldigtroligt att kunna bidra med dessa texter som på olika sätt och genom olika vetenskapliga discipliner belyser genus och specialpedagogik, berättar Charlotta Pettersson.
Förhoppningen med antologin är att vi sått ett viktigt frö, att det leder till fortsatt samarbete och utvecklande samtal kring genus och specialpedagogik, avslutar Charlotta.
Målgruppen för antologin är verksamma specialpedagoger, speciallärare och lärare samt studenter på lärarutbildningarna.
Beställ eller ladda ner antologin på vår webbplats »
Fotnot:
Charlotta Pettersson är Fil.dr. Lektor i Pedagogik inriktning Specialpedagogik och är för tillfället tjänstledig från SPSM och arbetar just nu vid Institutionen för humaniora, utbildningsvetenskap och samhällsvetenskap (HumUS) Enheten för pedagogik Örebro universitet.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Man körde påverkad i Kumla
Man i 30-årsåldern misstänkt för att ha framfört en personbil...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Motorcyklist i diket på Länsväg 540
En motorcyklist har kört i diket utefter Länsväg 540 vid...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Testa något nytt ta båten till badplatsen
Om en vecka, den 25 juni, är det säsongspremiär för...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
På ÖrebroBostäders (ÖBO) styrelsemöte den 17 juni blev det klart...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Cyklist och bilist krockade i rondell (Uppdatering)
En kollision mellan cykel och personbil uppges ha inträffat vid...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
Karlskoga kommun satsar på meningsfulla och hälsofrämjande aktiviteter inom vård-...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
Ett unikt samarbete mellan Degerfors bibliotek, Degerfors IF, Outokumpu och...
- Posted juni 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login