Ny unik konstnärlig verksamhet för personer med funktionsnedsättning

By on 26 februari, 2025
Bild: Coompanion Örebro län

Coompanion Örebro län får finansiering från Allmänna Arvsfonden för projektet ”En riktig kulturarbetare”. Projektet ska starta en konstnärlig daglig verksamhet och fritidsverksamhet, i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan (SV) Örebro län.

Målet är att starta en unik konstnärlig daglig verksamhet placerad i Örebro kommun, bakom initiativet står Coompanion Örebro län som vill främja alternativ inom välfärdssektorn. Målet med projektet, är att kunna erbjuda konstnärlig ateljéverksamhet för personer med funktionsnedsättning. Verksamheten ska efter projekttiden kunna drivas fristående som en ekonomisk förening, utifrån kooperativa principer om medbestämmande.

— Fantastiskt att Coompanion med Arvsfondens stöd får utveckla en innovativ och högkvalitativ kulturell verksamhet som starkt efterfrågas i den lite anonyma företagsformen, den ekonomiska föreningen, vilken ju är som klippt och skuren för alternativ inom välfärdssektorn, säger Örjan Samuelsson, ordförande för Coompanion Örebro län.

Tillsammans med Studieförbundet Vuxenskolan kommer projektet att samarbeta i att starta en konstnärlig fritidsverksamhet, som kan vara en brygga till den konstnärliga arbetsplatsen för de som vill.

— Med stödet från Arvsfonden ges vi möjlighet att starta och utveckla en anpassad fritidsverksamhet på ett sätt som annars inte varit möjligt. Genom samverkan i projektet ser jag stora möjligheter att skapa både arbetstillfällen och en meningsfull fritid, understryker avdelningschef Fredrik Wallin på SV Örebro län.

Coompanion kommer även att utveckla en guide som kan inspirera och hjälpa andra, med praxis för att skapa och bedriva konstnärliga verksamheter för personer inom LSS.

Projektet startar under våren 2025 med stöd från Allmänna Arvsfonden. Projektets samarbetsparter är organisationerna Örebro Konstskola, OPENART, Autism Örebro, Stiftelsen Actíva, ateljé Inuti i Stockholm och Lunds Finest i Lund.

Coompanion Örebro län ekonomisk förening får stöd med 8 633 900 kronor för ”En riktig kulturarbetare”.

Kultur | Örebro/Örebro län
Örebronyheter

Källa: Coompanion Örebro län

You must be logged in to post a comment Login