Ny utställning i Kumla Utställningshall: ”I händerna” av Kristina Skantze

By on 30 april, 2026
Ett av Kristina Skantzes verk där handen är i fokus.

Bild: Kumla kommun

Kumla Utställningshall presenterar I händerna, en utställning av konstnären Kristina Skantze. I utställningen möter besökaren skulpturer i varierande storlekar, former och material, alla med handen och handens gester som centralt motiv.

Verken föreställer händer i olika uttryck och positioner – från välbekanta symboler till mer tvetydiga rörelser. Flera skulpturer har sin utgångspunkt i de handikoner som finns i dagens emojiutbud och undersöker hur händer används för att kommunicera, både i den digitala världen och i det fysiska mötet mellan människor.

Utställningen väcker frågor om beröring, arbete, närvaro och längtan efter det taktila i en alltmer skärmbaserad vardag.

”I händerna finns kunskap, erfarenheter och minnen av möten med andra levande varelser. Genom historien har händerna bearbetat material och använts för att kommunicera. I dag är det vanligaste tinget vi håller i förmodligen mobilen, men många händer längtar efter hantverk och fysisk beröring. Händer kan så mycket mer än att scrolla – de kan bära, greppa, smeka, leka, förstå och gömma hemligheter. Händerna är mitt viktigaste redskap som konstnär och ett motiv jag ständigt återkommer till.”
– Kristina Skantze

Kristina Skantze (född 1984) är konstnär med inriktning mot textil och dockmakeri. Hon är utbildad vid Högskolan för Design och Konsthantverk i Göteborg och Konstfack i Stockholm, samt har vidareutbildat sig inom dockmakeri genom kurser i Sverige, USA och Tjeckien.

Sedan examen har hon ställt ut sina verk i Sverige och internationellt. Parallellt arbetar hon med konstuppdrag för offentliga verksamheter och undervisar i textilt dockmakeri. I sitt konstnärskap utgår Kristina Skantze ofta från kroppen som bärare av minnen, erfarenheter och kunskap, med ett särskilt intresse för mänskliga möten, empati och vardagens existentiella frågor. Hon är verksam i Stockholm.

Välkommen till Kumla utställningshall 2 maj – 1 juni 2026!

Välkommen till en utställning som sätter fokus på något alla delar, men sällan stannar upp inför. I händerna är en utställning där det välbekanta blir främmande – och där handen får tala.

Kultur | Kumla
Örebronyheter

Källa: Kumla kommun

You must be logged in to post a comment Login