- BIK Karlskoga föll tungt mot AIK
- Dags att prisa vinnaren i arkitekttävlingen för ny cafépaviljong i Stadsparken
- Hoppets dag i Hästhagen Örebro
- Så kan studenter få budgeten att räcka längre
- Så mycket ökade Örebro läns näringsliv i augusti
- Nu söker Veteranpoolen i Örebro 50 nya veteraner
- Villapriserna i Örebro län stiger tredje mest i landet
- Barnens dag är tillbaka – över 50 gratis aktiviteter i Örebro city
- Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
Nya biljettpriser gäller för Länstrafiken efter årsskiftet
Genrebild
Den 13 januari 2025 kommer nya priser att gälla för den som vill resa med kollektivtrafiken i Örebro län, det fattade kollektivtrafiknämnden beslut om vid dagens sammanträde.
För att möta den allmänna kostnadsutvecklingen i samhället, kommer Länstrafikens biljettpriser att höjas i början av nästa år. Det är något som justeras varje år för att möta den allmänna kostnadsutvecklingen.
— Varje resa med kollektivtrafiken subventioneras till stor av skattemedel men ungefär en tredjedel täcks av biljettintäkter, så om vi ska kunna täcka våra ökande utgifter krävs en höjning av priserna. Som nämnd har vi ett ansvar att se över våra utgifter och intäkter för att säkerställa en ekonomi som håller över lång tid, säger Nina Höijer (S), ordförande i kollektivtrafiknämnden.
Vid ett sammanträde den 19 juni 2024 beslutade regionfullmäktige att dels höja kollektivtrafiktaxan med totalt 4 procent för 2025, dels ge kollektivtrafiknämnden mandat att fatta beslut om hur höjningen ska fördelas mellan de olika typerna av biljetter.
Nu har kollektivtrafiknämnden fattat beslut om den fördelningen. När de nya priserna träder i kraft i början av nästa år, kommer bland annat en förköpt enkelbiljett inom tätort för en vuxen person att kosta 31 kronor. Medan samma biljett för en ungdom kommer att kosta 17 kronor, vilket är en höjning med 1 krona i jämförelse med dagens pris.
Vidare kommer en periodbiljett för 30 dagar i Örebro att kosta 760 kronor för en vuxen person, i Karlskoga och Lindesberg blir priset 570 kronor för en motsvarande biljett.
— Att höja priser är inte särskilt roligt men precis som marknaden i stort måste vi förhålla oss till den omvärld vi verkar i och då är det nödvändigt att med jämna mellanrum se över den prisbild som gäller för våra biljetter, säger Magnus Lagergren (KD), vice ordförande i kollektivtrafiknämnden.
— En höjning på 4 procent kan låta som en kraftig prisökning men ser man vad varje biljett kommer att kosta efter höjningen får du som resenär även fortsättningsvis ganska mycket resa för de kronor du betalar, säger Anders Lycketeg (C), ledamot i kollektivtrafiknämnden.
De nya priserna kommer under dagen att publiceras på Länstrafikens webbplats, och de börjar att gälla den 13 januari 2025.
Ekonomi | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll tungt mot AIK
Under onsdagen spelade BIK Karlskoga sin näst sista försäsongsmatch införHockeyallsvenskan...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Dags att prisa vinnaren i arkitekttävlingen för ny cafépaviljong i Stadsparken
Under våren arrangerade Örebro kommun en arkitekttävling för att få...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Hoppets dag i Hästhagen Örebro
Torsdag den 10 september (Suicidpreventiva dagen), startar Region Örebro län...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Så kan studenter få budgeten att räcka längre
Nu är höstterminen i full gång och studentlivet är tillbaka...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Så mycket ökade Örebro läns näringsliv i augusti
I Örebro län gick företagstillväxten upp med totalt 10 nettotillskott...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Nu söker Veteranpoolen i Örebro 50 nya veteraner
Efter en stark start med nya franchisetagare vid rodret växlar...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Brand i lastbil på Riksväg 51
Det är stopp i trafiken på riksväg 51 vid Sköllersta,...
- Posted september 9, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login