- BIK Karlskoga föll tungt mot AIK
- Dags att prisa vinnaren i arkitekttävlingen för ny cafépaviljong i Stadsparken
- Hoppets dag i Hästhagen Örebro
- Så kan studenter få budgeten att räcka längre
- Så mycket ökade Örebro läns näringsliv i augusti
- Nu söker Veteranpoolen i Örebro 50 nya veteraner
- Villapriserna i Örebro län stiger tredje mest i landet
- Barnens dag är tillbaka – över 50 gratis aktiviteter i Örebro city
- Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
Nya majblomman en smörblomma
Nellie Pilhton från Göteborg har designat 2025 års majblomma.Foto: Lotta Sultan
Årets blomma är inspirerad av smörblomman, precis som 1925, bakom den ligger 12-åriga innebandytjejen Nellie Pilhton från Göteborg. Hon har vunnit barnrättsorganisationen Majblommans designtävling.
— Det känns lite overkligt och jättekul att det blev just min majblomma som vann. Smörblommor är så fina, man blir glad och får energi av det gula, säger Nellie som är peppad på att sälja sin egen majblomma i april.
Majblommans insamling är ett välkänt vårtecken, men framför allt en klassisk institution till stöd för barn i ekonomiskt utsatta situationer i Sverige. Barnrättsorganisationens metod är unik då pengarna från insamlingen delas ut som personligt, ekonomiskt stöd till enskilda barn i närområdet. Majblommans generalsekreterare Åse Henell bedömer att barnen har kapacitet att slå förra årets rekord på 91 miljoner kronor.
— Intresset för att sälja majblommor har ökat rejält. Det är fantastiskt kul, och samtidigt är det nödvändigt. Majblomman måste samla in mer för att kunna hjälpa fler. De senaste åren har varit tunga för barn i familjer med låga inkomster. Vår målgrupp har verkligen fått kämpa mot inflationen och har det fortfarande svårt med alla kostnadsökningar på nödvändiga saker. Vi tar emot fler och fler ansökningar från fler och fler familjer som behöver hjälp med enkla saker till barnen: en mössa, en jacka, en fritidsaktivitet.
Årets designer Nellie Pilhton har blivit engagerad i en av Majblommans viktigaste frågor, alla barns rätt till en meningsfull fritid:
— Det bästa jag vet är att åka till träningen och träffa kompisar. Och det är sånt som Majblomman hjälper till med. Min majblomma ska ge barn hopp, alla ska kunna ha en fritidsaktivitet och ha kul med kompisar.
Majblommans insamling startar 9 april, då minst 50 000 barn över hela landet kommer att sälja majblommor. Förra året slogs ett historiskt rekord med 91 miljoner kronor, och 2025 siktar barnrättsorganisationen ännu högre.
— Vi hoppas att fler skolor, idrottsklubbar och scoutföreningar hakar på i år. För det är kul att sälja majblommor, men framförallt är det viktigt. Ett av tio barn i Sverige lever i fattigdom, och vi märker att behoven har ökat de senaste åren. Majblomman behöver samla in mer för att kunna hjälpa alla som hör av sig. Så varenda en som säljer majblommor gör verkligen en viktig insats för barn i familjer som inte har råd med enkla saker som en varm jacka eller en vanlig aktivitet. Ju fler barn som säljer desto fler kan få stöd, säger Åse Henell, generalsekreterare.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Majblommans Riksförbund
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll tungt mot AIK
Under onsdagen spelade BIK Karlskoga sin näst sista försäsongsmatch införHockeyallsvenskan...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Dags att prisa vinnaren i arkitekttävlingen för ny cafépaviljong i Stadsparken
Under våren arrangerade Örebro kommun en arkitekttävling för att få...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Hoppets dag i Hästhagen Örebro
Torsdag den 10 september (Suicidpreventiva dagen), startar Region Örebro län...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Så kan studenter få budgeten att räcka längre
Nu är höstterminen i full gång och studentlivet är tillbaka...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Så mycket ökade Örebro läns näringsliv i augusti
I Örebro län gick företagstillväxten upp med totalt 10 nettotillskott...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Nu söker Veteranpoolen i Örebro 50 nya veteraner
Efter en stark start med nya franchisetagare vid rodret växlar...
- Posted september 9, 2026
- 0
-
Brand i lastbil på Riksväg 51
Det är stopp i trafiken på riksväg 51 vid Sköllersta,...
- Posted september 9, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login