- Örebro HK krossades i Malmö Arena
- 1177 direkt har flyttat till Vårdappen
- Pontus Björkman kliver in i Örebro SKs tränarstab
- Rekordsommar för kollektivtrafiken i Örebro län
- Degerfors kommun uppmärksammade Måltidens dag
- Ytterligare forskningsmedel till Alexander Otterbecks studie om säkrare andningsstöd
- När vilja möter möjlighet blev drömmen verklighet
- BIK Karlskoga nollade Östersund
- Välkommen till Gymnasiemässan 2026
- ÖBO finalist i Allmännyttans bästa klimatinitiativ
Nya svar om psykotisk depression
Ahmed Al-Wandi, överläkare vid Allmänpsykiatrin Örebro.Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län.
Psykotisk depression är en särskilt allvarlig form av depression, förenad med stort lidande och en ökad risk för självmord. Ny Örebroforskning bidrar med viktiga insikter om förebyggande behandling, samt hur tillståndet kan utvecklas över tid.
Vid psykotisk depression, drabbas man förutom av en depression även av psykotiska symtom som att höra röster eller känna sig förföljd. När man är mitt i en sjukdomsepisod används tre huvudsakliga akutbehandlingar: antidepressiv medicin, kombinationsbehandling med antidepressiv och antipsykotisk medicin, eller elbehandling, ECT.
I en ny avhandling från Örebro universitet har Ahmed Al-Wandi, överläkare vid Allmänpsykiatrin Örebro inom Region Örebro län, undersökt om dessa behandlingar, givna i förebyggande syfte, är förenade med en lägre risk för återinsjuknande.
Svagt stöd för antipsykotisk medicinering
— Det finns ett visst stöd för att patienter som tillfrisknat med antidepressiv och antipsykotisk medicin som akutbehandling skulle kunna gynnas av fortsatt antipsykotisk behandling. Men sammantaget är stödet för antipsykotisk medicinering i förebyggande syfte svagt, vilket är viktigt att känna till då antipsykotisk medicinering kan ge betydande biverkningar. Detta betyder inte att man aldrig ska behandla med antipsykotisk medicin, men förhoppningsvis kan våra fynd bidra till att den behandlande läkaren mer kritiskt kan värdera risk och nytta vid långvarig behandling, säger Ahmed Al-Wandi.
ECT kan skydda mot återfall hos äldre
I en studie med nästan 2000 svenska patienter, jämfördes risken för återfall mellan patienter som fått förebyggande ECT med dem som inte fått det. Förebyggande ECT var förenad med lägre risk för återinsjuknande hos patienter över 65 år, men inte hos yngre patienter.
— Att identifiera vilka grupper som har mest nytta av en behandling kan bidra till mer träffsäkra och skonsamma vårdinsatser, berättar han.
Vissa får en annan diagnos över tid
I en nyligen publicerad studie följdes cirka 8000 personer med diagnosen psykotisk depression, där omkring 20–30 procent av patienterna senare diagnostiserades med bipolär sjukdom eller en psykossjukdom, däribland schizofreni.
— Att känna till att en betydande andel förväntas få en annan diagnos över tid kan förhoppningsvis leda till bättre uppskattning av prognos och behandlingsbehov, avslutar Ahmed Al-Wandi.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Viktigt men svårt att “ta snacket” om sex
Tre av fyra tycker att föräldrar ska prata om sex...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Kriminella nätverk styr barn och unga genom digitala medier
Kriminella nätverk använder digitala medier för att locka barn och...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Arv splittrar familjer – nästan en miljon har varit i konflikt
När en närstående dör är det inte bara tillgångar som...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Här är höstlovets mest trendande destinationer
Svenskarnas klassiska stadsfavoriter får konkurrens inför höstlovet. Ny data från...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Dumpat trädgårdsavfall kan vara nedskräpning
Att slänga gräsklipp, löv eller fallfrukt i skogen kan verka...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Ikea använder virke från skogar som behöver skyddas
Ikea vill använda sin storlek för att göra hållbara träinköp...
- Posted oktober 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login