- Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
- KIF visade vilka som var störst i stan
- Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
- Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
- KAJ kommer till Humlehagen
- Ändrade avgiftstider i zon 2 införs i Örebro
- Första vänortsbesöket från Shepetivka
- Pilotprojekt i startgroparna för mobilt närsjukvårdsteam i norra länsdelen
- Blåsmusikens dag i Degerfors
- Ny metod kan bromsa åderförfettning i blodkärl
Nytt promenadstråk, ny belysning och grönare stadsmiljö på Vasagatan och Vasastrand

Bild: Örebro kommun
Från och med i början av maj och fram till årsskiftet pågår omfattande arbeten kring Vasagatan och Vasastrand. Syftet är att skapa en trivsammare, grönare och mer tillgänglig stadsmiljö samtidigt som infrastrukturen anpassas inför ett nytt hotellbygge i korsningen Vasagatan/Östra Bangatan.
— Vasastrand har länge varit en ”bakgata” endast utnyttjad till parkering för de som ska in till stan. Nu väljer vi att lyfta miljön och skapa en tryggare boendemiljö samt ett vackert stråk där man kan gå och njuta av närheten till vattnet, säger Caroline Hellund, projektledare för gatuarbeten på Örebro kommun.
— Arbetet görs för att förbereda inför kommande hotellbyggnation och innebär även att vi passar på att förnya vatten- och avloppsledningar i området, byta ut belysning och förbättra gångmiljöerna, säger Jimmy Wallin, projektledare för VA på Örebro kommun.
Vasagatan – bredare trottoarer, ny belysning och mer grönska
På Vasagatan breddas trottoarerna för ökad tillgänglighet, ny energieffektiv belysning installeras och inslag av grönska planteras in. För att ge plats åt Citylinjens bussar tas en rad med parkeringsplatser bort permanent. längs Vasastrand vid Vasakyrkan kan färdtjänst och personer med tillstånd för rörelsehindrade parkera inom nya gångfartsområdet.
Vasastrand – åstråket förlängs längs Svartån
Längs Vasastrand förlängs åstråket med ett nytt promenadstråk längs Svartån med nyplanterade träd, grönska och ett trädäck som utnyttjar solsidan av ån. Samtidigt tas alla befintliga parkeringsplatser längs vattnet bort. Förbi kyrkan skapas en gångfartsgata. Som tema till platsen kommer vi anspela på den gamla Orgelfabriken som fanns här innan och som gett kvarteret sitt namn.
Begränsad framkomlighet – följ skyltning på plats
Under byggtiden kommer framkomligheten att vara begränsad i etapper:
- Från juni och fram till och med september kommer både Vasagatan och Vasastrand att vara avstängda för biltrafik. Då leds besökande och boende via en tillfällig in- och utfart i västra änden på Vasagatan, precis vid Östra Bangatan. Mellan september och december är endast Vasastrand avstängd för biltrafik.
- Endast gående kan ta sig fram inom arbetsområdet. Cyklister kommer kunna ta sig fram längst gång-och cykelbanan mot resecentrum. Blåljusfordon leds om.
- Samtliga bussar leds om via slottet.
- En tillfällig utfart anläggs för boende i södra delen av Vasastrand. ut- och infart till och från arbetsområdet sker via den tillfälliga in- och utfarten vid Vasastrands södra ände under maj.
- Följ skyltning och eventuella kartor som visar alternativa vägar för bilister, cyklister och gående.
Samarbete med Länstrafiken
Under högtider såsom Valborg, 1 maj, marknadsafton samt studenten den 4–5 juni möjliggörs tillfälligt dubbelriktad busstrafik i området i samverkan med Länstrafiken. Övrig tid leds busstrafik mellan Kulturkvarteret och Resecentrum via Slottet.
Minimal påverkan på Östra Bangatan
Trots att VA-ledningar passerar under järnvägen påverkas inte järnvägstrafiken eller infarten söderifrån nämnvärt. Detta beror på att man använder relining, en teknik som gör det möjligt att förnya ledningarna utan schaktning.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
Under lördagen tog sig Örebro SK an Östersunds FK på...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
The Pinks tvingas ställa in men firandet fortsätter
Det kultförklarade popbandet The Pinks, med rötter i Degerfors och...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
KIF visade vilka som var störst i stan
Den sjunde omgången av Elitettan 2025 bjöd på ett äkta...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
Den 5 augusti startar Lindesbergs kommun årets Pridevecka för andra...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
*Makeriet* 2025.05.23 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Unga minst benägna att hjälpa grannar vid kris
Få svenskar är beredda att hjälpa sina grannar i krissituationer....
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Viktigt att känna till när styrelsens tillstånd krävs
Ombyggnation i bostadsrätt, viktigt att känna till när styrelsens tillstånd...
- Posted maj 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login