- Örebro stärker upp med meriterad SHL-center
- Därför väljer universitetsstudenter att fuska
- Inspirationsdag om AI gav nya insikter i Karlskoga
- Gör solsmarta val – skydda din hud
- Besöksnäringsträff på Värdshuset Älgen i Kopparberg
- Två nya naturreservat – skyddar våtmark, ängar och hotade arter
- Studentmössan blev dyrare – men är en liten del av studentnotan
- Gemenskap, fritidsaktiviteter och odling i nya Ängarnas Trädgård
- Den 25 maj fyller Lindesjön runt 20 år
- Bostadsrättspriserna i Örebro län sjunker
Nytt svenskt stöd till aktörer som verkar för ökad yttrandefrihet i Iran
Genrebild
Regeringen har beslutat om 10 miljoner kronor till stöd för människorättsförsvarare, demokratiförespråkare eller andra aktörer som verkar för ökad yttrandefrihet i Iran. Stödet kommer att kanaliseras via Sida.
— Arbetet med att värna yttrande- och mötesfriheten i Iran är viktigare än någonsin. Det här stödet är ytterligare en pusselbit i Sveriges långvariga stöd för den iranska befolkningen och deras rättmätiga krav på respekt för mänskliga rättigheter och demokrati, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa.
— Sverigedemokraterna har länge verkat för stöd till det iranska folket, för att terrorstämpla IRGC och för att utöka sanktionerna mot landet. Den iranska regimens brutala behandling av sina medborgare och brist på respekt för mänskliga rättigheter och medborgerliga fri- och rättigheter talar sitt tydliga språk. Att vi nu kan signalera ett konkret stöd för människorättsförsvarare är ett litet, men viktigt steg i rätt riktning för att stärka mänskliga rättigheter och yttrandefrihet i Iran, säger Aron Emilsson (SD), ordförande i utrikesutskottet.
— Folket i Iran har visat att de vill ha frihet. Nu stöttar vi dem, inte bara med ord, utan genom handling med stöd till civilsamhälle och försvarare av mänskliga rättigheter som kämpar för dessa rättigheter, säger energi- och näringsminister Ebba Busch.
— Sverige ska alltid stå på frihetens sida. Därför ökar vi stödet till dem som försvarar yttrandefrihet och mänskliga rättigheter i Iran, säger Joar Forssell (L), utrikespolitisk talesperson.
Situationen vad gäller mänskliga rättigheter i Iran har länge varit mycket allvarlig. Det våldsamma svaret från regimen på de landsomfattande protesterna i Iran nyligen, är ytterligare ett exempel på detta. Sverige har fördömt det dödliga våldet, och tydligt ställt sig bakom den iranska befolkningen i deras krav på att yttrande- och mötesfriheten respekteras.
Stödet är också en del i regeringens löpande arbete med att stärka respekten för mänskliga rättigheter, inklusive yttrandefrihet samt bidra till demokrati globalt.
Världen
Örebronyheter
Källa: Utrikesdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Man gripen för narkotikabrott i Kumla
Under eftermiddagen genomför polispatrull en kontroll av en man i...
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Örebro stärker upp med meriterad SHL-center
Örebro HK fortsätter att bygga inför nästa SHL-säsong. Klubben har...
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Därför väljer universitetsstudenter att fuska
Press från flera håll kan påverka studenters beslut att fuska....
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Inspirationsdag om AI gav nya insikter i Karlskoga
Torsdag 7 maj arrangerade Karlskoga kommun NextLevel AI, en inspirationsdag...
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Gör solsmarta val – skydda din hud
Att skydda sin hud är viktigt för alla oavsett ålder....
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Kökrock i Bista området
Larm inkom till SOS gällande en kökrock i samband med...
- Posted maj 11, 2026
- 0
-
Besöksnäringsträff på Värdshuset Älgen i Kopparberg
Företag, föreningar och andra verksamheter som arbetar inom besöksnäringen samlades...
- Posted maj 11, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login