- Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
- Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
- Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
- Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
- Nattarbete på Storgatan i Nora
- Polis till gymnasieskola under morgonen
- Färre och större mjölkgårdar kan göra Sverige mer sårbart
- Självmål sänkte Örebro SK
- Optiker Maya från Örebro hjälper behövande på Zanzibar
ÖBO hälsar nya hyresgäster välkomna till kvarteret Ryttaren på Södercity
ÖBOs vd Petra Karlsson Ekström skakar hand med Handelskammarens vd Oskar Axelsson, som nu blivit nya hyresgäster i ÖBOs nyrustade lokaler på Södercity.Bild: ÖBO
Idag är man på ÖBO glada och stolta över att ha skrivit ett hyresavtal med Handelskammaren Mälardalen, de är en viktig spelare för ÖBO för att göra kvarteret Ryttaren på Södercity till en ännu attraktivare del av Örebro.
— Det här är en milstolpe för oss. Vi har länge velat skapa en plats där näringslivet och beslutsfattare kan mötas och där vi kan ta ytterligare position inom våra fokusområden, inte minst nu med en orolig omvärld och vad det betyder för regionen. Det blir goda möjligheter för nätverkande, utbildningar och seminarier. Vi ser fram emot att stärka våra internationella kontakter. Självklart är det också glädjande att få bidra med ytterligare stadsutveckling på Söder i Örebro och kunna skapa ännu fler samarbeten, säger Oskar Axelsson, VD på Handelskammaren Mälardalen.
ÖBO är nu i slutfasen att utveckla ÖBOs gamla huvudkontor till lägenheter, kontor och kommersiella lokaler. Förutom Handelskammaren har man skrivit avtal med Tyréns, ett av Sveriges ledande konsultföretag inom samhällsbyggnad. Tyréns är redan idag ÖBOs hyresgäst, men som nu väljer att växla upp i nyrustade lokaler.
Huset fylls också på med fler mindre kommersiella verksamheter, bland annat ett behandlingshotell. Högst upp i huset på våning 3, finns fortfarande en stor, fin och ljus kontorslokal ledig.
Mot Krämartorget planerar man för en ny restaurang med möjlighet till uteservering på torget.
I ÖBOs hus som vetter mot Köpmangatan, har ÖBO byggt om en del av de gamla lokalerna till tio toppfina lägenheter. Där har man två bostäder kvar att hyra ut.
— Jag tror att Södercity har stor potential för både hyresgäster och näringsidkare i Örebro. Vi tror på en spännande tillväxt i området som en del av Örebros fortsatta utveckling som en attraktiv stad att bo och verka i, säger Petra Karlsson, Ekström, vd på ÖrebroBostäder AB.
Örebro
Örebronyheter
Källa: ÖBO
Related Posts
Latest News
-
Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
En stor del av flerbostadshusen från miljonprogramsåren står inför betydande...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
Den 9 september öppnar Örebro medicinhistoriska Sällskap, en utställning om...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
Från onsdag 9 september till fredag 11 september kan det...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
Nu startar Familjecentralen i Askersund en ny omgång av föräldragruppen...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
På grund av en gemensam personalaktivitet/utbildning håller återvinningscentralen vid Skäret...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Nattarbete på Storgatan i Nora
Natten mellan 9 och 10 september genomför Nora kommun ett...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Laddpausen gör oss till bättre förare
En majoritet av svenska elbilsförare ser idag laddpausen som något...
- Posted september 8, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login