- Bildspecial – Örebro HK vs Malmö Redhawks
- Platt fall i Berhn Arena när Örebro HK åkte på en brakförlust
- Utvecklingen av Vivalla IP fortsätter
- Örebroprofessor svarade på frågor på Världsdiabetesdagen
- Kom och var med i Seniorkraft en grupp för ett hälsosamt åldrande
- Nu inleds projekteringen på området där Sjöängsskolan tidigare låg
- Örebro överskrider nya nivåer för luftföroreningar
- BIK Karlskoga vann klart mot Södertälje
- En vecka fri från våld
- NTI Gymnasiet Örebro firar 20 år
Örebro HK föll i tredje perioden
Arkivbild - Fotograf Karl-Johan Sandberg
Under lördagen lördagen åkte Örebro HK till Göteborg för att ta sig an Frölunda HC i den 33 omgången av SHL 2024/2025.
Örebro som förlorade senast hemma mot Färjestad hade inför matchen en dålig trend och ville gärna vända den. Frölunda å andra sidan förlorade även de senast borta mot Växjö efter förlängning.
Den första perioden blev en jämn historia där kamp gick före skön spel, dock var det glest mellan chanserna för båda lagen. Det var dock Örebro som hade en liten fördel gällande tid i offensiv zon samt tid med pucken, bortalaget hade å andra sidan svårt att komma till skott och det blev bara fyra skott på mål i första perioden. Första perioden slutade 0-0.
I den andra perioden flyttade Örebro upp spelet ytterligare och kunde verkligen trycka fast Frölunda, i den 24 minuten kunde också Filip Berglund trycka in ledningsmålet 0-1 på en fin passning från Patrik Karlkvist. Örebro fortsatte att hålla trycket uppe och med sex minuter kvar av andra perioden hade Frölunda bara skjutit ett skott på mål i perioden. Hemmalaget kom till baks något i slutminutrarna men andra perioden slutade 1-0 till Örebro.
Frölunda kom ut med en helt annan energi och aggressivitet till den andra perioden och började sätta press på Örebro, och i den 46 minuten kunde hemmalaget kvittera 1-1. Efter målet fick Frölunda ytterligare energi och när Björninen blev utvisad att hans klubba gått av i samband med en tekning så kunde Frölunda ta ledningen 2-1. Örebro satsade nu för en kvittering men fick det svårt då Frölunda var på gång. När Örebro i slutminutrarna tog ut målvakten så kunde tillslut Frölunda göra 3-1 i tomt mål. Den tredje perioden slutade 3-0 till Frölunda som vann matchen med 3-1.
Man får ändå se den här matchen som ett fall framåt för Örebro då man gjorde 40 bra minuter denna gång, dock kändes det som om att man började spela på resultatet vilket man aldrig varit bra på. Nu gäller det att få ordning på de sista 20 minutrarna också men det var tydligt att första kedjan har kommit igång igen så snart kanske vi kan få se en vinst igen.
Nästa match spelar Örebro HK på torsdag den 16 januari borta mot Leksands IF.
Matchfakta Frölunda HC vs Örebro Hockey.
Matchen slutade Frölunda HC 3 vs Örebro Hockey 1.
Skottstatistik matchen Frölunda HC 23 vs Örebro Hockey 20.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Hockey, Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Bildspecial – Örebro HK vs Malmö Redhawks
Örebro HK tog emot Malmö Redhawks under lördag eftermiddag, en...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Platt fall i Berhn Arena när Örebro HK åkte på en brakförlust
Örebro HK tog emot Malmö Redhawks under lördag eftermiddag, en...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Utvecklingen av Vivalla IP fortsätter
Nu går Örebro kommun vidare i arbetet med att göra...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Örebroprofessor svarade på frågor på Världsdiabetesdagen
Världsdiabetesdagen är en dag för människor som lever med diabetes....
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Kom och var med i Seniorkraft en grupp för ett hälsosamt åldrande
Tillsammans med andra seniorer får man en härlig gemenskap, samt...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Nu inleds projekteringen på området där Sjöängsskolan tidigare låg
Markutvecklingsbolaget har nu köpt Sjöängsskolans tidigare kanslihus. där man nu...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Örebro överskrider nya nivåer för luftföroreningar
Örebro kommun överskrider båda de nivåer av luftföroreningar som är...
- Posted november 15, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login