- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
- Anneli Mylly har ordet
- Nu formas framtiden i Askersund
- Gymnasieskola inför AI-teknik för bättre hästvälfärd
- Sång, musik och majbrasa – fira Valborg vid Örebro slott
- SM i Mathantverk till Örebroregionen 2028
- Region Örebro län påbörjar upphandling
Örebro HK klara för slutspel efter dramatisk match
Foto från match i Behrn Arena mellan Örebro Hockey vs Linköping HC.Foto: Karl-Johan Sandberg
Örebro Hockey hade allt i egna händer under dagens avslutande omgång i Svenska Hockeyligan 2025/2026 där man vid vinst var stensäkra för slutspel, där man ställdes mot Linköping i Saab Arena under lördagen.
Att Örebro var väl medvetna om vad som gällde visades ganska tydligt när matchen startade, det var full fart från där man visade upp en riktigt bra inställning där man inte lät Linköping skapa speciellt mycket. Örebro fick med sig ett powerplay i den andra minuten där man spelade snappt rappt och kreativt, ny blev det tyvärr inte något mål under de två minuterna.
Man man fortsatte på vågen med full attack, det gjorde att David Quennville från blålinjen kunde dundra in pucken till 1-0 Örebro med fyra spelade minuter. Man fortsatte stänga ner Linköping för att ta över spelet, desto närmare periodslut man kom desto mer kom det att handla om Örebro. När man gick till den första periodvilan var man i ledning.
….
Den andra perioden hade Linköping kommit upp en aning spelmässigt, där Örebro inte var fullt så dominerande. Men å andra sidan hade man som det såg ut full koll på motståndarna, även om Linköping kom fram i fina lägen hade man en fortsatt stabil Jhonas Enroth i kassen.
I den 26 minuten kom matchens delikatess då Egor Polin utökade Örebro ledning, målet efter att Polin tog en sväng bakom målet svepte pucken i en hög högerbåge där han tryckte in pucken i krysset i ett så kallat zorromål, grymt snyggt. När man gick till den andra periodvilan stod 2-0 till Örebro på anslagstavlan.
….
Örebro inledde den tredje perioden ganska ljummet där man inte visade upp den glöd man tidigare hade haft, det såg nästan ut om spelet i förra matchen där man trots vinsten tappade spelet. I den 44 minuten drog Luke Martin på sig en dubbelutvisning för high-sticking, under det efterföljande boxplayet fick Linköping jackpot.
Där hann det inte gå lång tid, fyra sekunder tog så hade hemmalaget reducerat och kvitteringen kom i den 45 minuten. I och med målen smög sig också en helt annat läge in, där man fortsatte att spela en aning passivt.
I den 52 minuten hade Örebro pucken i mål som dömdes helt felaktigt bort, det efter att en Örebrospelare hade blivit intryckt i Linköpings målvakt av en motståndare. När slutsignalen för full tid ljöd var det fortsatt oavgjort och matchen kom att avgöras med förlängning, i den var Örebro helt väck där Linköping kunde avgöra redan efter 37 sekunder. Nu räckte det ändå till för Örebro att ta sig till fortsatt slutspel då Timrå förlorade sin match hemma mot Växjö.
….
Man kan inte annat att säga att Örebro har under sista delen av Svenska Hockeyligan höjt sig ordentligt, antagligen något som inte många såg skulle komma. Som det är nu är intresset på topp och det bubblar hur som helst i stan, att man också får spela play-in gör inte något i mina ögon. För det handlar om att Örebro med tanke på det sena uppvaknandet behöver matcher i sig, hade man fått några dagars vila tror jag att man hade tappat det matchtempo man nu har kommit in i.
Play-in börjar redan på tisdag där det sämst rankade laget börjar på hemmais, ett av dem är Örebro som tar sig an Luleå i Behrn Arena.
Matchfakta Linköping HC vs Örebro HK
Matchen slutade Linköping HC 3 vs Örebro HK 2 efter förlängning.
Skottstatistik: Linköping HC 20 vs Örebro HK 19.
Anders Olofsson, Hockey | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Intern slagen med kastrull
En intern på anstalten i Kumla blev slagen i i...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
Under måndagen var det dags för den första av finalmatcherna...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
Örebroförfattaren Anna Camén släpper barnbok om det svåra ämnet suicid....
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
Fyra år har gått sedan upploppet i Sveaparken i Örebro,...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Under de senaste fyra åren har försvarsindustrin i Karlskoga vuxit...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Anneli Mylly har ordet
I månadens brev från kommunstyrelsens ordförande berättar Anneli Mylly om...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Nu formas framtiden i Askersund
Nu tas ett efterlängtat kliv mot en gemensam målbild för...
- Posted april 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login