- Femte året med Bergslagens historiedagar
- Kilsbergsdagen tillbaka – ett öppet hus i Blå bergen
- Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga – snabbtåg Örebro–Karlstad på drygt en halvtimme
- Moah gjorde MFS i Nairobi – Häftig och ovärderlig upplevelse
- Nu kan man lämna farligt avfall på 39 platser
- Tusentals plockar skräp till helgen
- Igår startade den slutliga rösträkningen på Länsstyrelsen Örebro län
- Riksfärdtjänst inför jul och nyår
- Smakprov från årets Konstslinga
- Airmee öppnar sin sjätte terminal i Örebro
Örebro HK plockade två superviktiga poäng
Bild från match i Behrn Arena, foto: Karl-Johan Sandberg.
Örebro Hockey tog sig an Frölunda HC i Behrn Arena under torsdag kväll i den 44 omgången av Svenska Hockeyligan, ett Frölunda som man i senaste mötet vann på bortaplan. Det blev en match där Örebro länge var i underläge, men man kunde få med sig två viktiga poäng efter vinst i förlängningen.
Det blev som väntat serieledande Frölunda som tog initiativet från start, där Örebro mer eller mindre under första perioden fick med sig ett par fian spel i gästernas zon. Nu betydde inte det att Örebro var helt chanslösa, i den tionde minuten kunde man ta ledningen efter ett fint handledsskott från Patrik Karlkvist.
Desto närmare periodslut man kom desto mer tryck sattes Frölunda på Örebro, där det gick riktigt snabbt och med bara fem sekunder var kvar av perioden drog Noah Steen på sig en utvisning. Nu han det inte hända speciellt mycket under det korta powerplayspelet, när man gick den första periodvilan var Örebro i ledning.
….
Örebro startade den andra perioden i numerärt underläge och som inte det vore nog så åkte man på en dubbelutvisning i den 22 minuten, med ett längre spel i boxplay kom Frölundas kvittering i den 24 minuten. Under inledningen kom utvisningarna i ett och i den 25 minuten var det dags för Örebro att spela powerplay, med en man mer på isen kunde man återta ledningen genom Jesse Ylönen.
Ja innan halva matchen spelad hann det hända riktigt riktigt mycket, i den 28 minuten kom Frölunda tillbaka efter ett starkt övertag när kvitteringen fram till 2-2 kom. Med fullt manskap på isen sattes Örebro på prov och när det går fort så får man det svårt, med 30.06 minuter spelade var det dags för Noah Steen att besöka utvisningsbåset. Ett besök som gästerna kunde utnyttja efter att hemmalagets defensiv inte var med, i den 31 minuten kom Frölundas ledningsmål.
I spel fem mot fem hade Örebro inte mycket alls att sätta emot, efter gästernas ledningsmål tog de över helt och hållet där det mer eller mindre blev spel mot ett mål. Nu blev det inte några mer mål, när man gick till den andra periodvilan var Frölunda i ledningen.
….
Örebro kom ut i den tredje perioden för att omgående sättas under tryck, vilket gjorde att det bara hann gå 14 sekunder så hade Frölunda utökat ledningen. Efter målet hände något konstigt sett till tidigare spel, istället för att Frölunda fortsatte att gå fullt gick man ner ordentligt tempomässigt.
Det gjorde att Örebro nu kunde etablera tryck framåt, det ledde till en upphämtning där David Quenneville reducerade i den 49 minuten och kvitteringen kom med 58 spelade minuter genom Oscar Milton. Mer blev det inte under full tid, när 60 minuter var spelade gick matchen till förlängning.
….
Spelet under inledningen av förlängningen var det avvaktande spel där lagen om varannat hade ett visst puckinnehav, i den 63 minuten kom Örebro upp i offensiv zon där Noah Steen satte fart, blev neddragen och Örebro hade två minuter i powerplay. Ett powerplay som till sist lyckades då Patrik Karlkvist i den 64 minuten avgjorde tillställningen i Behrn Arena där man vann mot serieledande Frölunda för andra gången på raken.
….
Med inte många omgångar kvar av Svenska Hockeyligan är alla matcher viktiga, efter ett längre uppehåll med vila, återhämtning och sparkad ledare (helt fel ledare dock) fanns det hopp om en bra återstart. Jag kan inte riktigt säga att det blev en bra återstart, men återigen gick motståndarlaget ner sig ordentlig i tempo och det passar Örebro som handen i handsken. För det är när det inte går fort man har chansen på poäng, vilket också var fallet i kvällens match.
Efter en ganska spännande förlängning fick Örebro till sist med sig två viktiga poäng, det efter att Frölunda hade skänkt bort segern. Nej spelmässigt var det inte bra, nu var det bara tur att Frölunda vek ner sig kapitalt, nu ska man inte vänta sig att att lag kommer att göra det även om man vill det. Återigen Niklas Eriksson står och säger att Frölunda fick med sig billiga mål, undra vad han stod och såg? Han säger också att han tycker att det är starkt av Örebro att vända i den tredje, jo tjena det är bara att Frölunda. Förhoppningsvis kommer det fler matcher där motståndarlagen går ner sig och att HV71 inte plockar några fullpoängare, då kommer det kännas betydligt lugnare än vad det gör nu.
Jagande HV71 tog sig an Rögle på bortais, HV hade ledningen under större delan av matchen men med fem sekunder kvar av ordinarie tid kvitterade Rögle. Matchen avgjordes av HV på straffar och har fortsatt lika många poäng som Örebro.
Nu på lördag 21 februari 2026 åker Örebro till Dalarna, det gör man för att möta mesta jumbolaget Leksands IF för match i den 45 omgången av Svenska Hockeyligan.
Matchfakta Örebro HK vs Frölunda HC
Matchen slutade Örebro HK 5 vs Frölunda HC 4 efter förlängning.
Skottstatistik: Örebro HK 22 vs Frölunda HC 24.
Anders Olofsson, Hockey | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Femte året med Bergslagens historiedagar
I helgen drar den femte upplagan av Bergslagens historiedagar i...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Bilist körde ut på åker
En olycka har inträffat i Guldsmedshyttan, SOS-alarm meddelade att en...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Kilsbergsdagen tillbaka – ett öppet hus i Blå bergen
Nu på söndag 20 september fylls Kilsbergen av upplevelser, från...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga – snabbtåg Örebro–Karlstad på drygt en halvtimme
I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Moah gjorde MFS i Nairobi – Häftig och ovärderlig upplevelse
Efter att ha gjort MFS i Nairobi är Moah Edvinsson...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Miljarder betalas ut fel när förändringar inte anmäls
Ungefär 40 procent av de felaktiga utbetalningarna 2021, motsvarande 5,1–6,5...
- Posted september 16, 2026
- 0
-
Integritet på LG:s smarta tv-apparater
Den senaste tidens medierapportering kan ha bidragit till missuppfattningar om...
- Posted september 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login