Örebro Hockey tar in amerikanskt på backsidan

By on 4 juni, 2025
Bild: Örebro Hockey

Örebro Hockey plockar in amerikanen Luke Martin, nu skriver man kontrakt med Luke som sträcker sig över säsongen 2025/2026.

Luke som 26 år spelade senast i Finska högstaliganlaget IFK Helsingfors under två säsonger, där han från sin backplats var en drivande spelare och han stod för 49 poäng under säsongen 2024/2025.

Han draftades Carolina Hurricanes 2017, men det blev inget spel i NHL. 26-åringen har dock hunnit samla på sig erfarenhet inom ishockey, det har han gjort genom att spel i ECHL och AHL. Det är första gången som Luke kommer att spela i Sverige, där det alltså blir spel i Örebro Hockey under kommande säsong.

Örebro Hockey har letat efter en back som ska stärka upp backspelet, en mångsidig back som ska stå för bra defensivt spel samtidigt som han ska hota framåt. Det ska tilläggas att Luke är högerfattad, vilket gör att man kan komma att ställa upp backsidan på ett bra sätt.

I skrivande stund är Luke fortsatt kvar i USA, han kommer att ansluta till laget efter sommaren. I och med värvningen har Örebro Hockey full trupp då man har värvat klart, det blev fem värvningar inför säsongen 2025/2026.

Hockey | Örebro
Örebronyheter

Källa: Örebro Hockey

You must be logged in to post a comment Login